20 Yeni Ay Keşfi Satürn'ü Güneş Sisteminin 'Gerçek Ay Kralı' Yaptı
20 Yeni Ay Keşfi Satürn'ü Güneş Sisteminin 'Gerçek Ay Kralı' Yaptı

20 Yeni Ay Keşfi Satürn’ü Güneş Sisteminin ‘Gerçek Ay Kralı’ Yaptı

Güneş sisteminin ay bölümünde yeni bir galibi var.
Bilim adamları Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Satürn’ün etrafında yirmi ay bulunduğunu ve halkalı gezegene toplam 82 sayı kazandırdığını söyledi. Jüpiter ve 79 ayını yener.

20 Yeni Ay Keşfi Satürn’ü Güneş Sisteminin ‘Gerçek Ay Kralı’ Yaptı Carnegie Bilim Enstitüsü’nden gökbilimci Scott Sheppard “Satürn’ün gerçek ay kralı olduğunu bulmak eğlenceliydi” dedi.
Jüpiter uydusuna herhangi bir teselli olacaksa, güneş sistemimizin en büyük gezegeni Jüpiter hala en büyük aya sahiptir. Jüpiter’in Ganymede’si Dünya’nın neredeyse yarısı kadardır. Buna karşılık, Satürn’ün 20 yeni uydusu, her biri ancak 5 mil çapında ancak 5 mil çapında.
Sheppard ve ekibi, Satürn’ün yaz aylarındaki 20 yeni ayını tespit etmek için Hawaii’de bir teleskop kullandı. 100 kadar küçük ay bile Satürn’ün yörüngesinde olabilir, hala bulunmayı bekliyor.

Sheppard’a göre, gökbilimciler Satürn’ün etrafına 3 mil (5 kilometre) ve Jüpiter’e 1 mil (1,6 kilometre) kadar küçük ayların envanterini tamamlamışlardır. Daha küçük bir şey görmek için gelecekte daha büyük teleskoplar gerekecektir.

20 Yeni Ay Keşfi Satürn’ü Güneş Sisteminin ‘Gerçek Ay Kralı’ YaptıSheurnard, Satürn’ün etrafındaki mini ayları Jüpiter’inkinden daha zor tespit etmenin, Satürn’ün ne kadar uzak olduğu göz önüne alındığını söyledi.

“Yani, Satürn’ün onları bulmak daha zor olsa da daha fazla ay olduğunu görmek, Satürn’ün zaman içinde kaç aya sahip olduğunu gösteriyor” dedi. Bu bebek ayları, Satürn’ün oluşumundan hemen sonra parçalanan daha büyük ebeveyn aylarından kaynaklanmış olabilir.

Satürn Hakkında

Satürn’ün yeni aylarının onyedi gezegeni tersi yönde ya da geriye dönük olarak yörüngeye sokuyor. Diğer üç daire, Satürn’ün döndürdüğü aynı yöndedir. Satürn’den o kadar uzaklar ki, tek bir yörüngenin tamamlanması iki ila üç yıl sürüyor.
Sheppard, “Bu aylar, gezegenleri şekillendirmeye yardım eden nesnelerin kalıntılarıdır, bu yüzden onları inceleyerek gezegenlerin neyin oluştuğunu öğreniyoruz” diye yazdı.
Daha geçen yıl, Sheppard Jüpiter çevresinde 12 yeni ay buldu. Carnegie Kurumu’nun onlar için bir ay adlandırma yarışması vardı; Satürn’ün yeni ayları için şimdi bir tane daha planlandı .
Araştırmacılar hala güneş sistemimizin ötesindeki herhangi bir gezegenin daha fazla ay olup olmadığını açıklıyor. Şimdilik, Satürn’ün en bilinen ayları var.