2019 Nobel Ödülü Kazananları
2019 Nobel Ödülü Kazananları

2019 Nobel Ödülü Kazananları

2019 Nobel Edebiyat Ödülünün sahiplerinin kimler olduğunu biliyor musunuz ? 2019 Nobel Ödülü Kazananları ve yaptıkları araştırmaları sizler içim lsiteledik.

2019 Nobel Ödül duyuruları bu hafta devam ediyor, birincilik ödülü, fizyoloji ya da tıp kategorisinde, hücrelerin oksijen kullanılabilirliğini algılama ve tepki verme yetenekleriyle ilgili çalışmaları için bir bilim adamı üçlüsüne gidiyor.

Nobel fizik, kimya ve edebiyat ödülü açıklandı ve önümüzdeki birkaç gün içinde barış ve ekonomi bilimlerindeki ödüller takip edilecek. Ödüller, ilgili alanların her birini ilerleyen çalışmaların tanınmasıdır. Nobel kazananlarına bir madalya, sertifika ve yaklaşık 900.000 $ ‘lık nakit ödül verilir (birden fazla kişi tek bir Nobel kazandığında, genellikle nakit ödülü paylaşırlar.)

2019 Nobel Fizyoloji veya Tıpta Ödül

William G. Kaelin Jr., Sir Peter J. Ratcliffe ve Gregg L. Semenza, fizyoloji veya tıp dalında 2019 Nobel Ödülünü kazandı. The Nobel Meclisine göre “üçgenin değişen oksijen seviyelerine cevaben genlerin aktivitesini düzenleyen moleküler makineler” belirlendi. Onların çalışmaları, Meclis’in “kansızlık, kanser ve diğer pek çok hastalıkla savaşmak için yeni stratejiler vaat etmenin yolunu açtı” diyor.

2019 Nobel Fizik Ödülü

James Peebles, Michel Belediye Başkanı ve Didier Queloz, fizik dalında 2019 Nobel Ödülünü kazandı. Princeton Üniversitesi’nden Peebles, Nobel Meclisi’ne göre, “fiziksel kozmolojideki teorik keşifler” üzerine yapılan çalışmalar için ödülün yarısını aldı, Cenevre Üniversitesi’nden Belediye Başkanı ve Queloz (ve, Queloz için Cambridge Üniversitesi) yarısını paylaştı “Güneş tipi bir yıldızın yörüngesinde bulunan bir dış gezegenin keşfi için” ödülü.

“Bu yılki Ödül Kazananlar evren hakkındaki fikirleri değiştirdi,” yazdığı bir makalede Ödülü’nün duyurusu beraberindeki. “James Peebles’in teorik keşifleri, Büyük Patlama’dan sonra evrenin nasıl geliştiğine dair anlayışımıza katkıda bulunurken, Michel Belediye Başkanı ve Didier Queloz, kozmik dünyamızı bilinmeyen gezegenleri üzerine araştırdı. Onların keşifleri, dünya hakkındaki düşüncelerimizi sonsuza dek değiştirdi. ”

2019 Nobel Kimya Ödülü

John B. Goodenough, M. Stanley Whittingham ve Akira Yoshino kimyada 2019 Nobel Ödülünü kazandı . Üç bilim insanı, Nobel Meclisi’nin “kablosuz, fosilsiz, yakıtsız bir toplumun temelini attığını” söylediği, her yerde bulunan, lityum iyon pilleri geliştirmek ve geliştirmek için çalıştılar.

2019 Nobel Edebiyat Ödülü

2019 Nobel Ödülü Edebiyat Meclisine göre, Avusturyalı romancı ve oyun yazarı Peter Handke, “dilsel ustalık ile çevreyi ve insan deneyiminin özgüllüğünü araştıran etkili bir çalışma için” 2019 Nobel Ödülü’nü kazandı . Polonyalı yazar Olga Tokarczuk , 2018 Nobel Ödülü’nü “ansiklopedik tutkuyla sınırların bir yaşam biçimi olarak kesiştiği bir anlatı hayal gücü için” olarak edebiyatında kazandı. İki ödül de bu yıl verildi, çünkü geçen yılki açıklama cinsel saldırı iddiaları yüzünden iptal edildi .

2019 Nobel Barış Ödülü

2019 Nobel Barış Ödülü ülkesiyle komşu Eritre arasında uzun zamandır devam eden sınır anlaşmazlığına son vermek amacıyla yaptığı çalışmalarla Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed verilmiştir. Norveç Nobel Komitesi de Abiy’in iç reformlarına verdi.