Andy warhol
Andy warhol

İçerikler

Pop Art Kralı Andy Warhol Kimdir ?

Warhol Slovakyalı göçmen bir ailenin çocuğuydu annesiyle birlikte evde resim çizerek büyüdü 1949 teknik okuldan mezun olduktan sonra new yorka taşındı isim değiştirip reklam şirketleri için tasarım yapmaya başladı ama sanatsal tasarımlar yapmak yerine tasarımlarını sanat haline dönüştürdü.

marilyn monroe
                          Marilyn Monroe

“Gelecekte herkes 15 dakikalığına ünlü olacak“, “Her şey poptur, pop her şeydir.” Sözleriyle de tanınan Warhol’un “Chelsea Girl” adlı filmi, ticari salonlarda gösterilen ilk underground film olmuştur. Yaptığı önemli filmler şunlardır The Doors, Basquiat, I Shot Andy Warhol, 54, Factory Girl, Andy Warhol: A Documentary Film. Warhol çektiği kısa filmlerle Bağımsız Film Ödülü‘nün de sahibi oldu. “Empire” ve “sleep” isimli iki deneysel uzun metrajlı filmler. Pop Art akımının başlamasına neden olan zamanın ötesinde eserler bırakıp gelecekte sanatın nasıl olacağını görebilmiştir.

Pop Art ve Andy Warhol Etkisi

Popüler kültürde adını sıkça duyuran bir isim oldu. Seri üretim nesnelerinin sıkça kullanılması temeline dayanan sanatında Warhol, resimlerini afiş tekniği ile çoğaltmıştır. Baskılama tekniğiyle çoğaltma Warhol’un önderliğinde Pop Art’ın en önemli tekniği olarak öne çıkmaktadır.

Andy Warhol
Andy Warhol yapıtlarıyla seri üretime dikkat çekmiştir

Yeni çıkan popoart ta konuları belirleyen kişi o oldu. Serigrafi yapmaya daha sonra kendi fabrikasını oluşturarak seri üretimle birlikte insan çeşitliliğini yansıtan ürünleri tasarlamaya başladı.

Seri üretimin insan hayatını nasıl değiştirdiğini ve günlük hayatta herhangi bir nesneye dikkatleri çekip farklı açılardan ona bakmayı istedi

Zamanına göre sanatı popülerlikle yorumlamış ve kendi eserlerinde bunu göstermiştir bu eserlerinden en önemlileri şunlardır Marilyn Monroe tablosu Campbell marka çorba kutusu

Campbell's Çorba Konserveleri 1
                        Campbell’s Çorba Konserveleri 

Bu eser seri üretim ürünlerinin arttığı bir dönemde yapılmıştır seri üretimin bizim kültürümüz bir parçamız olduğunu anlatmak ve artık tarımsal bir toplum olmaktan çıkıp buna tarımsal yaşamdan biriymişiz gibi bakmamamızı gösteriyor.

Bu seride otuz iki resim bulunuyor. Bu niçin sanattır?  Modern sanat eserine bakarsanız farklı şeyleri çağrıştırır. Böyle bir yapıtı müzede gördüğünüzde warhola ait olduğunu anlayabiliyorsunuz sadece buna müzedeyken farklı bir bakış açısıyla bakmamız istenmiştir. Yapılan eserin ustalıkla yapılmış olması gerekmiyor hassas dokunuşlar yok günlük hayatta herhangi bir nesneye müzedeyken bakış açımızın değişmesine neden oluyor.

Modern sanat eseri bir şeyi alıp dönüştürür ve farklı düşünmemizi ister Herhangi bir nesne bizim için odak noktamız haline dönüştürülmüştür.

Valerie Solanis Suikasti

3 Haziran 1968‘de Warhol’a, bir feminist olan Valerie Solanis tarafından suikast girişiminde bulunuldu.tutuklanan Solanas, Warhol için “Hayatım üzerinde bu kadar kontrol sahibi olmasından rahatsızdım” dedi. Warhol iki ay kadar yatağa bağlı yaşamak zorunda kaldı.

Andy Warhol 22 Şubat 1987’de, 58 yaşındayken New York’ta aramızdan ayrıldı sıra dışı bir tarzı olmasına rağmen cenaze töreni dini esaslara uygun şekilde yapıldı…

Andy Warhol ölüm haberi
              Pop Art Kralı öldü..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.