Atatürk Gizemli Halısı
Atatürk Gizemli Halısı

ATATÜRKE HEDİYE EDİLEN HALININ GİZEMİ

Emperyalizme karşı kurtuluş savaşı mücadelesi vererek bağımsız bir devler kuran Atatürk’ün  düşünce ve eylemleri diğer mazlum uluslar için de esin kaynağı olmuştu.

Zamanla Kuzey Afrika ve Asya da ki birçok toplum Türkiye örneğinde ki gibi kurtuluş mücadelesini kazanarak bağımsız devletler kurdu.

Hindistan da bu bunlardan biri idi dönemin Hindistan devlet başkanı, Atatürke 1930 yılında sevgi ve dostluk simgesi olarak ipek bir halı göndermişti. Bu, sıradan bir halı değildi üzerindeki desen ve motifler bir kâhine, özel olarak hazırlatılmış olup Atatürk’ün yaşamına ilişkin gizemli şifreler içermekteydi

Halı yıllarca hiç kimsenin dikkatini çekmeden kaldı; ancak son zamanlarda atatürke gelen hediyeleri inceleyen araştırmacılar halıya bakınca şaşkına döndüler. Çünkü halıdaki motifler son derecede ilginçti.

Halıyı inceleyelim

Dikdörtgen şeklinde olan halının üzerinde bir saat resmi vardı ve bu saat dokuzu yedi geçiyordu (Atatürk’ün kalbi dokuzu beş geçe durmuş, beyin ölümü ise iki dakika sonra gerçekleşmişti.) Yani halının belirttiği saat, Atatürk’ün gerçek anlamda öldüğü anı gösteriyordu.

Hepsi bu kadar olsa tesadüf der geçeriz de dahası var. Halının ana desenini kasımpatı çiçekleri oluşturmaktaydı. Kasım ayında yetişen bu çiçekler hüzün ve elemin simgesi olarak biliniyordu. Halıda bunlardan başka on kollu bir şamdan ile on tane de fil motifi bulunmaktaydı.  Bu bilgileri bir araya getirdiğimizde. ‘’Kasım’ın onunda, saat dokuzu yedi geçe bir hüzün yaşanacağı’’ anlamına gelmekteydi.

Atatürk'e Hediye edilen Halı
Atatürk’e Hediye edilen Halı

Bu gün gizemini hala koruyan Halı Atatürk’ün müzeye çevrilen Pera Palas’taki 101 numaralı odasının duvarında muhafaza edilmektedir.