2000 yıl önce ticaretin artması hesaplama ihtiyacında parmakların yetmemesi gibi nedenlerden dolayı insanların 4 işlemi yapmalarını kolaylaştırmak için Babil İmparatorluğunda icat edilen abaküs bilgisayarın atası sayılmaktadır.

Zaman içinde işlemlerin artması, ihtiyaçların çoğalmasına paralel olarak önce mekanik sonra elektromekanik aletler geliştirildi.

1642 yılında Blaise Pascal tarafından (PASCALLINE) ve 1694 yılında Gottfreid Wilhelm Leibniz tarafından icat edilen (LEIBNIZ ÇARKI) ilk hesap makineleri ilk bilgisayar örnekleri olarak kabul edilmektedirler. Bu mekanik hesap makinaları günümüz hesap makinalarına yakından uzaktan hiç benzemeyen mekanik dişliler ile çalışan aletlerdi ve sadece 4 işlemi yapabiliyorlardı.

Buna rağmen ikiside yaygın kullanım alanları bulamadılar. Ticari anlamdan kullanılan ilk hesap makinası ise Charles Xavier Thomas tarafından 1820 yılında yapıldı. Charles Xavier Thomas ilerleyen yıllarda birkaç farklı model ile hesap makinesini geliştirmeyi başardı.

İngiliz matematikçi Alan Turing, varsayımsal bir cihaz geliştirdi, mantıksal işlemi gerçekleştirmek için ve okuyup yazabiliyordu. Bu, programlanabilir bilgisayarın habercisi oldu.

ENIGMA adını verdiği bu bilgisayar İngiliz ordusunda şifre çözmek için kullanıldı.

Bilgisayar tarihinde asıl büyük ilerleme ise Howard Hathaway Aiken tarafından 1937’de yaptığı ve Mark 1 adını verdiği bilgisayar ile oldu. Mark 1 yarı elektronik devreler kullanmaktaydı ve daha önceki örneklerinden farklı olarak farklı olarak, logaritma ve trigonometri fonksiyonlarını da hesaplayabiliyordu. Yavaş olmasına karşın tam otomatik olarak çalışması ve uzun işlemleri çözebilmesi ona büyük avantaj sağlamıştı.

Howard Hathaway Aiken makinesinde yaptığı değişikliklerle üretime 1896 yılında kurduğu “Tabulating Machine Company” adlı bir şirket ile devam etti. Tabulating Machine Company başka bir firma ile birleşerek IBM ismini aldı.

Mark 1 saniyede sadece 5 işlem yapabiliyordu. 18 metre uzunluğunda ve 2.5 m yüksekliğinde idi. Mark 1 insan müdahalesi olmadan sürekli olarak, hazırlanan programı yürüten ilk bilgisayar idi. Bununla birlikte Mark 1 elektronik bir bilgisayar değildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.