Bob Dylan Kimdir ?
Bob Dylan Kimdir ?

İçerikler

        BOB DYLAN  AMERİKAN ŞARKI KÜLTÜRÜNE                           ŞİİRSEL ANLAM KATAN ADAM

Bob Dylan Kimdir ? Robert Allen Zimmerman veya sahne adıyla Bob Dylan. 24 mayıs 1941 de Amerika Minnesota’da doğdu. büyük babası ve büyük annesi Osmanlı devletin’de Trabzon yaşıyorlardı antisemitik pogramından sonra ABD’ye göç ettiler.. Ailesinin Türk soyundan geldiğini şarkılarından belli etmiş Ritchie Vales’in In a Turkish Town (Bir Türk Kasabasında) Adından bir şarkı yazmıştır.

18 yaşına geldiğinde üniversiteden atıldı üniversite için huzur evinde ölen insanlarla eşit oran bir yer olduğunu ifade etmiştir Minnesota Üniversitesine girdi. 1960 yılında Üniversiteyi terk ederek otostopla New York’a gitti Daha sonra kendinden söz ettireceği sesini dünyanın her ucuna götüreceği şarkıcılık kariyeri için adımlar atmaya başladı henüz 18 yaşında bir gençti.

Yirmisinde ise dağınık ve kirli saçları, eski püskü giysileri, omzunda gitarı ile New York’ta, “Beatnik”lerin arasında bulunmuştur. Ona göre New York “Henüz çok fazla insanın gitmediği, gidenin de geri dönmediği” bir yer ve oraya gitmek, “Aya gitmek gibi bir şey”dir.

Bob Dylan Gençlik yılları...
 Bob Dylan Gençlik yılları…

                       MÜZİK KARİYERİNE BAŞLAMA HİKAYESİ

The Freewheelin’ Bob Dylan” 1963’te müzik piyasasına çıktığında en iyisi olabilmek için çabalamış hayallerinin peşinden koşmaya başlamıştır bu albümünde kapağında New York sokaklarında sevgilisi Suze Rotolo ile birlikte çekilmiş bir fotoğrafı bulunmaktadır. “Blowin’ In The Wind“, herkesin diline düşmüştür ve dikkatleri üzerine çekmeye başlamıştır

The Freewheelin Albüm Kapağı
  The Freewheelin Albüm Kapağı

Bob Dylan Şarkılarında hayattan sevgiden tanrıdan seksten hayatın içinde soyut ve somut olan pek çok şeyden bahsetmiştir bu yüzden onu dinleyen herkes onun şarkılarında kendine ait bir şey bulmuş ve onla bağ kurmuştur şarkılarında sürekli aynı şeyleri tekrarlamaz kendine özgün bir çizgide ilerler ve buda insanları kendine hayran bıraktırdı Folk müziği seçmesinin nedeni de zaten, gitarı ve armonikasından başka hiçbir şeye ihtiyaç duymayacak olmasıydı.

Joan Baez’in söylediğine göre, “gördükleri sadece kendisi için bir şey ifade ediyordu”. “Başkalarının ihtiyaçları için kafa yoran biri değildi.” Yine de Baez ona aşık oluyordu. Geceliği on iki dolarlık izbe bir otel odasında gazetecilere üstünde kocaman siyah ceketi, beyaz gömleği ve mor kol düğmeleri ile röportaj verirken, Baez’in gözünde “Gözleri bütün gerçekleri görmüş gibi yaşlı ve kendisi bir kış yaprağı kadar naif”ti.

Bob Dylan ve Joan Baez
Bob Dylan ve Joan Baez

Müzik Hayatında Bob Dylan Kimdir ?

Bob Dylan, yaptığı müziklerde savaşların anlamsızlığından, Tanrı’dan, adaletsizlikten, seksten, aşktan, sevgiden bahsetti. 1963 yılından itibaren Joan Baez ile birlikte şarkılar yapmaya devam etti. sanatçı özgürlük ve insan hakları için şarkılar yazdı ve bu şarkılar unutulmaz oldu.

Bob Dylan Protesto yürüyüşünde
Bob Dylan Protesto yürüyüşünde

Dylan’ın folk şarkıcılığından rock starlığına geçiş süreci onun için zor ama yıllar sonra anlatabileceği hikayelere dönüştü. 1965’te Newport Folk Festivali’nde yeni şarkılarını Paul Butterfield Blues Band eşliğinde söylerken yuhalandı ve sahneden ayrıldı. Kendi ünü Joan Baez’in ününü geçmeye başlamıştı ve bu yüzden Joan Baez’le ilişkisinde sorunlar yaşandı.

Dylan, 1965’te İngiltere turnesi sırasında yanındaki “elit bohemlerle” Otel’de kalmıştır Marianne Faithfull onunla yakınlaşabilmek için otele gizlice gider, odada bir köşeye saklanır.

Dylan’ın daktilosuna, “eninin ideal mısra ölçüsü olduğunu söylediği” kalın bir tuvalet kağıdı takılıdır. Faithfull onun dikkatini çekmediğini düşünürken, o, sürekli bir şeyler yazmıştır. Ne yazdığını sorduğunda Dylan, Faithfull’u şaşırtacaktır. Dylan, onun için bir şiir yazıyordu.

Dylan’ın teklifi üzerine, yeni albümünü dinlerler bir gece otel de onun odasında kalırlar. Ona göre; “Onun özel dinleyicisi olmanın bir bedeli vardır, O gece Tanrılardan biri Olimpos’tan inmiş, ona kur yapmaktadır”.

Fakat Marianne hamiledir ve bir hafta sonra evlenecektir. Faithfull’un o gece gerçeği söylediği için pişmanlık duymasının nedeni, onunla yatamamış olması değil, o tuvalet kâğıtlarına kendisi için yazılanları hiçbir zaman öğrenemeyecek olmasıdır.

Bob dylan ve Marianne faithfull
Bob dylan ve Marianne faithfull

İngiltere turnesinde ki yaşananlar Joan Baez’le ilişkilerinin de bitmesine neden olur. Forest Hill Konseri’ne kendisini davet ederek New York’tan Amerika’ya açılmasına yardımcı olan Joan Baez’i, İngiltere turnesinde sahneye davet etmemiştir biraz ayıp etmiş…

Bob Dylan Hayatı

Bob Dylan Kimdir ? 22 Kasım 1965 tarihinde Sara Lowndes ile evlendi. 29 Haziran 1977 tarihinde boşandı. Bu evliliğinden 4 çocuğu oldu. 4 Haziran 1986 tarihinde vokalisti Carolyn Dennis ile evlendi. 1992 yılında boşandı. Desiree Gabrielle adında bir kızı oldu..

bob dylan ve Sara lownds
                  Bob dylan ve Sara lownds

1973’teki “Pat Garrett and Billy The Kid” albümüne kadar bir süre sessiz kalır. Bu yıl, “Knockin’ on Heaven’s Door” ile Bob Dylan olduğunu bir kez daha hatırlattığı yıldır. Üç yıl sonra gelen Desire albümündeki “One More Cup Of Coffee” ise bir başka klasik olacaktır.

Bob dylan Desire Albümü
                    Bob dylan Desire Albümü

      ÖZGÜRLÜK MADALYASI VE NOBEL EDEBİYAT ÖDÜLÜ

Bob Dylan Kimdir Sorusunun cevabını ararken en çok bunu merak etmiş olmalısınız. 2008 başkanlık seçimlerinde Barack Obama’yı destekledi. Dylan, 2012’de ise ABD Başkanı Barack Obama tarafından Özgürlük Madalyası ile ödüllendirildi.

Bob dylan Obama tarafından özgürlük madalyası alırken
Bob dylan Obama tarafından özgürlük madalyası alırken

2016 yılına gelindiğin’de nobel edebiyat ödülü onun kapısını çalacaktır ama bu ödüle layık görülmesinden çok bu ödülü kabul etmemiş olması onu gündeme taşıyacaktır

Aldığı diğer ödüller ve başarıları şöyle; 37 stüdyo albümü, 58 single, 11 canlı performans kaydı. Bob Dylan, ayrıca sekiz kitap yazmış başarılı bir yazardır. Müzik tarihinin en kült şarkılarından “One More Cup of Coffee”, “Blowing in The Wind” gibi şarkıların sahibi olan Bob Dylan, Grammy, Altın Küre ve Oscar ödülleri de olmakla birlikte pek çok ödülün sahibi olmuştur.

                  Bob Dylan, Bazı Sözleri ve Diyalogla

 • Röportör: Sizin uğraştığınız aynı müzikal bağlamda çalışan kaç kişi var veya kaç protestocu şarkıcı var? Müziğini ve şarkı sözlerini, ee, yaşadığımız toplumsal durum, savaş meselesi, suç meselesi veya bunlar gibi herhangi bir konu için şarkı yapan ?
  Bob Dylan: hmm…ne kadar çok?
  Röportör: Evet. Ne kadar çok kişi var?
  Bob Dylan: Mm, sanıyorum… 136
  Röportör: Yaklaşık 136 mı diyorsunuz yoksa tam olarak 136 mı?
  Bob Dylan: Ee, 136 veya 142.
 • Biograph albüm seti ile birlikte yayımlanan röportajdan (1985)
 • Bazı insanlar yağmuru hisseder, diğerleri ise sadece ıslanır.
 • Benim için siyah ve beyaz, sol ve sağ artık yoktur. Sadece yukarı ve yere çok yakın olan aşağı vardır. Ve ben politika gibi saçma herhangi bir şey hakkında düşünmeksizin yukarı çıkmaya çalışıyorum. Genel olarak insanları ve acıları hakkında düşünüyorum.
 • Bir kadın, erkeğin yanında gözlerini kapatıyorsa aşık oluyordur. Erkek gözlerini kapatıyorsa kadın alışveriş yapıyordur.
 • ‘Akıl mı, para mı?’
  dedi.
  Ben, ‘Para’, dedim.
  ‘Ben olsam aklı seçerdim’, dedi.
  ‘Haklısın’, dedim…
  ‘Herkes, ihtiyaç duyduğu şeyi seçer.’

                               YAPMIŞ OLDUĞU TÜM ALBÜMLER                                                          

1962 – Bob Dylan  1963 – The Freewheelin’ Bob Dylan  1964 – The Times They Are a-Changin 1964 – Another Side of Bob Dylan 1965 – Bringing It All Back Home  1965 – Highway 61 Revisited 1966 – Blonde on Blonde 1967 – John Wesley Harding 1969 – Nashville Skyline 1970 – Self Portrait 1970 – New Morning 1973 – Pat Garrett & Billy the Kid 1973 – Dylan 1974 – Planet Waves 1975 – Blood on the Tracks 1975 – The Basement Tapes 1976 – Desire 1978 – Street Legal 1979 – Slow Train Coming 1980 – Saved 1981 – Shot of Love 1983 – Infidels 1985 – Empire Burlesque 1986 – Knocked Out Loaded 1988 – Down in the Groove 1989 – Oh Mercy 1990 – Under the Red Sky 1992 – Good as I Been to You 1993 – World Gone Wrong 1997 – Time Out of Mind 2001 – Love and Theft 2006 – Modern Times
2009 – Together Through Life 2009 – Christmas in the Heart 2012 – Tempest 2015-Shadows in the Night

FİLMLERİ

2003 – Masked and Anonymous (Sinema Filmi)
2008 – Patti Smith: Dream of Life (Kendisi) (Sinema Filmi)
2008 – Johnny Cash’s America (Kendisi) (Sinema Filmi)
2007 – Pete Seeger: The Power of Song (Kendisi) (Sinema Filmi)
2005 – Eve Dönüş Yok (Kendisi) (Sinema Filmi)
2003 – Masked and Anonymous (Jack Fate ) (Sinema Filmi)
1978 – Son Vals (Kendisi) (Sinema Filmi)
1973 – Pat Garrett ve Billy the Kid (Alias) (Sinema Filmi)
1972 – The Concert for Bangladesh (Kendisi) (Sinema Filmi)
1969 – Johnny Cash! The Man, His Worl… (Kendisi) (Sinema Filmi)
1967 – Dont Look Back (Kendisi) (Sinema Filmi)

I’m Not There, 2007 yapımı Bob Dylan’ın hayatını konu alan biyografik film yapılmıştır. Bob Dylan filmde altı farklı oyuncu tarafından canlandırıldı. Bu oyuncular; Marcus Carl Franklin, Ben Whishaw, Heath Ledger, Christian Bale, Richard Gere ve Cate Blanchett.

Filmin yönetmenliğini Todd Haynes üstlenmiştir. 3 Mayıs 2008 itibarı ile Rotten Tomatoes sitesinde film hakkında yapılmış 141 eleştiriden %77’sinde film hakkında olumlu görüş belirtilmiştir.

Bob Dylan I am Not There Filmi
Bob Dylan I am Not There Filmi

 

İlginizi Çekebilir: Andy Warhol

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.