Charles Manson
Charles Manson

   CHARLES MANSON KİMDİR ?

Charles Manson Kimdir ?
Charles Manson Kimdir ?

  

Charles manson  12 kasım 1934 de Amerika’da doğdu Hayat kadını bir annenin oğlu olarak dünyaya geldi. Annesi hapishaneye girince suç hayatına dahil olan manson hırsızlık yaparak ilk kez hapishaneye girdi uyuşturucu,hırsızlık,tecavüz, vb gibi suçlara karıştıktan sonra en son ceza evinde oda arkadaşı  tarafından tecavüze uğradı hapishaneden çıktığında ileride Amerika’da adını pek çok kez duyuracak olan bir aileyi kurdu.

1967 yılına gelindiğinde manson ailesi popülerliğini arttırmış hippi vb grupları kendi taraflarına çekmeyi başarmıştı öyle ki manson tarafına çektiği genç kızlardan oluşan toplulukları ikna edici söylemlerle kendine bağlamaktaydı ve Amerikan kültüründe manson ailesi birer kült haline gelmesinin yanında en çok nefret edilen insan oldu.

 

                           MANSON AİLESİ CİNAYETLERİ

Charles Manson Aile Üyeleri
Charles Manson Aile Üyeleri

Gary Allen Hinman Cinayeti

Gary Allen Hinman, UCLA’da müzik öğretmeni ve doktora öğrencisiydi. 1960’lı yılların sonlarında bir noktada Manson Ailesi üyeleri ile arkadaş oldu ve arada sırada bazılarının evinde kalmasına izin verdi.

Manson, Hinman’ın önemli miktarda hisse senetleri ve tahvilleri olduğu ve mallarına sahip olduğu izlenimi altındaydı. Zengin olduğuna inanan Manson, Aile üyelerini Bobby Beausoleil , Mary Brunner ve Susan Atkins’i , 25 Temmuz 1969’da Hinman’ın evine, Gary’yi Aileye katılmaya ikna etmek ve Manson’un Hinman’ın miras bıraktığını düşündüğü varlıkları devretmek için gönderdi.

Üçlü, işbirlikçi olmayan Hinman’ı iki gün rehin tuttu, bu sırada Manson bir kılıçla geldi ve kulağını kesti. Bundan sonra, Beausoleil, Manson’un talimatı üzerine iddia edildiği gibi, Hinman’ı ölümüne bıçakladı. Topanga Kanyonu konutundan ayrılmadan önce Beausoleil veya kadınlardan biri, duvara “Siyasi domuzcuk” yazmak ve bir Kara Panter sembolü olan bir panter pençesi çizmek için Hinman’ın kanını kullandı.

Atkins, 1977’deki otobiyografisinde, Manson’un doğrudan Brunus’a Beausoleil’e söylediğini ve Hinman’a gidip 21.000 $ ‘lık miras aldığını söyledi. İki gün önce Manson’un kendisine “önemli bir şey yapmak istiyorsa” Hinman’ı öldürüp parasını alabileceğini özel olarak söylediğini söyledi. Beausoleil, 6 Ağustos 1969’da Hinman’ın arabasını sürerken yakalandıktan sonra tutuklandı. Polis cinayet silahını lastikte iyi bulmuş. 28 yada 32 gün sonra Manson, Spahn Çiftliği’ndeki Aile üyelerine “Şimdi Helter Skelter zamanı” dedi.

                         Tate, Sebring, Folger, Frykowski Cinayetleri

Manson ailesi ve onların kurbanları
Manson ailesi ve onların kurbanları

8 Ağustos 1969 gecesi Manson, Watson’ı Susan Atkins , Linda Kasabian ve Patricia Krenwinkel’i Melcher’ın 10050’deki Cielo Drive’daki Los Angeles’taki eski evine götürmesi ve orada bulunan herkesi öldürmesi yönünde söyledi. Ev, yakın zamanda ünlü bir çift olan Sharon Tate ve yönetmen Roman Polanski’ye kiralanmıştı.  Manson, üç kadının Watson’a söylediklerini yapmasını söyledi. Aile üyeleri buldukları beş kişiyi öldürmeye başladılar: o sırada orada yaşayan aktris Sharon Tate (sekiz buçuk aylık hamile); Jay Sebring, Onu ziyaret eden Abigail Folger ve Wojtek Frykowski; ve evin bekçisini ziyaret eden Steven Parent . Atkins, Tate’nin kanıyla ön kapıda bıraktıklarında “domuz” yazdı. Cinayetler ülke çapında bir sansasyon yarattı.

3. KEZ HAPİSHANEYE DÖNÜŞÜ

Tutuklu Charles Manson
Tutuklu Charles Manson

Manson, 22 Nisan 1971’de Los Angeles İlçesinden, yedi adet birinci derece cinayet ve Abigail Ann Folger, Wojciech Frykowski, Steven Earl Veli, Sharon Tate Polanski’nin ölümleri için cinayet işleyen bir komplo suçundan devlet cezaevine alındı. Jay Sebring ve Leno ve Rosemary LaBianca. Ölüm cezasına çarptırıldı. Ölüm cezası 1972’de anayasaya aykırı olarak kabul edildiğinde, şartlı tahliye olasılığı ile hayata geri döndü. İlk ölüm cezası, 2 Şubat 1977’de hayata geçirildi.

13 Aralık 1971’de Manson, 25 Temmuz 1969’da müzisyen Gary Hinman’ın ölümünden dolayı Los Angeles County Court’ta birinci derece cinayetten mahkum edildi. Ayrıca, Ağustos 1969’da Donald Jerome “Shorty” Shea’nın ölümünden birinci derece cinayetten mahkum edildi. Sonuçlanması yolunda bir dipnot Kaliforniya v. Anderson , Kaliforniya’nın idam cezalarını nötralize 1972 kararı, ölüm cezasının altında artık herhangi bir tutsak … emri için bir dilekçe verebilir”, belirtti yargı, ölüm cezasına çarptırıldığı suç için tüzük ile belirtilen şartlı tahliye imkânı olmadan uygun alternatif ömür boyu hapis cezası veya ömür boyu hapis cezası sağlama kararını değiştirmiştir. ”

Bu, Manson’u yedi yıl hapsedildikten sonra şartlı tahliye başvurusunda bulunmaya uygun hale getirdi.  Buna göre, ilk duruşmada şartlı tahliye Vacaville Kaliforniya Tıbbi Tesisinde, 16 Kasım 1978 tarihinde gerçekleşti ve onun dilekçesi reddedildi

 

POPÜLER KÜLTÜRDE YERİNİ ALIŞI

Cezaevinden taburcu edildikten sonra Manson, Kaliforniya’lı genç kadınlardan oluşan bir grup takipçiyi çekmeye başladı. Daha sonra Manson Ailesi olarak adlandırıldılar . Grup, Temmuz 1969’da Gary Hinman cinayetinde rol aldı , daha sonra 8 ve 9 Ağustos 1969’da  aktris Sharon Tate ve evinde yaşayan diğer dört kişinin evinde cinayetten sonra ün saldı. Ertesi gün Leno ve Rosemary LaBianca . Tex Watson ve Ailenin diğer üç üyesi, Manson’un özel talimatları uyarınca Tate-LaBianca cinayetlerini yönetti.  Aile üyeleri diğer saldırılardan, hırsızlıklardan, suçlardan ve suikast girişimlerinden de sorumluyduAmerika Birleşik Devletleri Başkanı Gerald Ford Sacramento Lynette “Squeaky” Fromme tarafından .

Manson’un takip ettiği çekirdek üyeler arasında müzisyen ve eski aktör Charles ‘Tex’ Watson; eski müzisyen ve pornografik aktör Robert Beausoleil; Mary Brunner, daha önce bir kütüphaneci; Susan Atkins; Linda Kasabian; Patricia Krenwinkel; ve Leslie Van Houten. Çoğu üye hâlâ cezalarına hizmet ederken, Grogan 1985’te şartlı tahliye ile serbest bırakıldı ve Kasabian’a Manson’un yargılanmasında savcılığa tanıklık etmesi nedeniyle dokunulmazlık verildi.

Sık sık Manson’un kimseyi öldürmediği veya kimseyi öldürmediği düşünüldüğü halde, uyuşturucu satıcısı Bernard Crowe’yu vurduğuna ve Crowe’nin hayatta kalmasına rağmen 1 Temmuz 1969’da ölüme terk ettiği yönünde kanıtlar var.

6 Mart 1970’de (mahkemenin Manson’un kendi avukatı statüsünü boşalttığı gün),  Manson müzik albümü LIE yayınlandı. Buna “Varlıktan Kurtulma”, Beach Boys’un değiştirilmiş şarkı sözleriyle kaydettiği bir Manson kompozisyonu ve ” Asla Öğrenmeyi Asla Öğrenme ” adı dahil edildi. Gelecek birkaç ay boyunca, albümün 2.000 kopyasının sadece 300’ü satıldı

Tate-LaBianca tutuklamalarından sonraki aylar içinde Manson, yeraltı basını tarafından 1960’ların “karşı kültürüne” bir örnek olarak ilan edildi. Haziran 1970 sayısında yer alması için Los Angeles’a gelen bir Rolling Stone yazarı, kanlı “Healter [sic] Skelter” cesedinin fotoğrafını gördü. Bu da Manson’ı popüler kültürle bağdaştırmaya yetecek bir tespitti. Manson’ın modada, grafiklerde, müzikte, filmlerde, televizyonlarda ve tiyatro sahnelerinde bıraktığı bir etki bulunmaktadır. Kurgusal olmayan Helter Skelter adlı kitabın 1994 basımı için oluşturulan bir sonsözde, davacı Vincent Bugliosi, bir BBC çalışanının kullandığı ve o dönemde Manson’a Avrupa’da nasıl bakıldığını özetleyen “neo-Manson ekolü” tabirine yer verdi.

Popüler müzik kültüründe Manson’a değinen çalışmalardan biri de, Alkaline Trio’nun “Sadie” adlı çalışması olup sözlerinde “Sadie G”, “Ms. Susan A” ve “Charlie’s broken .22″ gibi kalıplara yer verilmektedir.”Sadie Mae Glutz”, Susan Atkins’in Manson’ın da içinde bulunduğu ailede bilindiği isimdi. “Sadie”nin sözlerini daha sonra Atkins’in yargılanması sırasında yaptığı ifadeden konuşma kayıtları izledi.

Manson o kadar büyük bir alanda etki bıraktı ki, kimi müzik gruplarına da bir şekilde isim verdi. “Spahn Ranch” ve Marilyn Manson gibi gruplar bunlardan ikisidir. Yine ailenin yaptığı suçlar, John Moran’ın opera çalışması The Manson Family ve Stephen Sondheim’ın müzikali Assassins gibi çalışmalarda kendine yer buldu. Manson’ın başından geçen kimi olaylar televizyona uyarlandı. South Park bölümlerinden olan Merry Christmas, Charlie Manson!’da, Manson, “666” sayısına ithaf edilen “06660” şeklindeki koğuş numarasıyla, animasyonda yer almıştır

19 Kasım 2017’de 83 yaşında cezaevinde öldü.

bir zamanlar hollywood'da Filminde Charles Manson
bir zamanlar hollywood’da Filminde Charles Manson