Derin Anlam İçeren Disney Filmleri Detaylı İnceleme
Derin Anlam İçeren Disney Filmleri Detaylı İnceleme

İçerikler

Derin Anlamlar İçeren Disney Filmleri

Geçmişten günümüze dek ilgi ve sevgiyle izlediğimiz disney filmleri sanıldığından daha fazla anlam içermektedir. Disney filmleri içerisinde barındırdığı sembolizm ögeleri ile izleyicinin farkında olmadığı mesajları vermekte peki bu mesajları anlamları nelerdir. Disney filmleri çocukların ve yetişkinlerin ilgisini çekmeyi nasıl başarıyor ? bu soruların cevabı disney filmleri incelmesinde güzel vakitler.

1. Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler – Cennet Bahçesi

Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler’de (1937) bol miktarda sembolizm kavramları vardır. Pamuk Prenses’in görünüşü bile her türlü imgeyi içermektedir: “Kar kadar ten beyazı, kan kadar kırmızı dudaklar ve siyah saç” (masumiyet, yaşam ve ölüm anlamına gelir). Disney filmleri içerisinde en çok analiz edilen film olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bununla birlikte, belki de daha önce farkında olmadığınız, göze batan İncil görüntüleri taşıyan ünlü bir sahne yer almaktadır. Kötü kraliçe, yaşlı bir kadın kılığına girerek Pamuk Prenses’i bulur ve onu zehirli elmadan bir ısırık almaya ikna etmeye çalışır. Pamuk Prenses yabancılarla konuşmaması gerektiğini bildiği halde elmadan ısırık alır ve bunun bedelini ölüm kadar derin bir uykuyla öder.

Adem ile Havva’nın Yasaklı Elma Hikayesi

Bu sahne ile Adem ile Havva’nın hikayesi arasındaki paralellikler benzemektedir. Yaratılış kitabında Havva, ağaçtaki meyveyi yememesi konusunda uyarılır. Ancak şeytan tarafından meyveyi almaya teşvik edilir. Havva meyvenin bir kısmını Adem’e verir ve onlar Tanrı’ya itaatsizlik ettikleri için utanır ve suçluluk duyarlar. Daha sonra cennetten kovulurlar.

İncil’de bu, Tanrı’ya itaatsizlik eden ilk erkek ve kadın olarak günahın ve ruhsal ölümün doğuşunu sembolize eder. Adem ve Havva bilgi ağacının meyvelerine ve dolayısıyla kötülüğe ve günaha maruz kaldıkça masumiyetin ölümü. Benzer şekilde, Pamuk Prenses, kötü kraliçe tarafından kandırılarak veya cezbedilerek elmayı yemesiyle sahip olduğu masumiyeti kaybederek bunun bedelini ölüm kadar derin bir uykuyla öder.

2. Pinokyo – Balina Karnı Hikayesi

Pinokyo, varlığımızın gerçek doğasından bahseden bir masaldır. Aynı zamanda birçok efsanevi ve folklor öyküsünde bulunan ‘kahramanın yolculuğu’ anlatısının tipik bir örneğidir. Böyle bir hikaye, maceraya atılan pinokyo, bir krizle karşı karşıya kalır ve her şeye rağmen bunlardan kurtulur ve ders çıkartır bu olayların sonucunda. Ölümle yüzleşmesi onun yeniden doğuşunu’da temsil etmektedir.

Genellikle  balinanın karnı olarak adlandırılan bir aşama vardır . Yaygın olarak kullanılan bir mecazdır ve birçok türde birçok hikayede görülebilir. Burada kahraman genellikle tehlike ve ölümle yüzleşir, bilinen dünyasından ve benliğinden bir ayrılıkla karşı karşıya kalır ve çıkış yolunu bulduğunda ders çıkartmış ve dönüşüm geçirmiştir.

Dönüşümün Sembolizm

Hz. Yunus ve balina hikayesini biliyorsanız bunun Pinokyonun hikayesiyle ne kadar benzediğini farketmiş olmalısınız. Pinokyo, babasını kurtarmak için kelimenin tam anlamıyla ve mecazi olarak korkunç bir balinanın karnına girer. Neredeyse kesin bir ölümle yüzleşir, ancak kurtulur ve kısa bir süre sonra şiddetli bir dönüşüm geçirir . Tahta bir kukladan gerçek bir çocuğa dönüşür.

Pek çok bilim insanı kahramanın yolculuğu hakkında teoriler kaleme aldı ve birçoğu bunları psikanalitik bir bakış açısıyla sunuyor. Balinanın göbeğinde yaşanan kriz psikolojik bir ölüm ve benliğin yeniden doğuşudur olarak adlandırılıyor.

Balina karnında yaşadığı olaydan sonra bir dönüşüm geçiren pinokyo aslında hayattaki zorluklarla karşılaşan insanların bu olay sonrasındaki değişimiyle benzeşmektedir.

Karakterin bir zorluk esnasında yaşadıkları ve daha sonrasında değişmesi fikri, psikanalitik bir perspektiften hepimize doğru gelebilir. Hepimiz hayatımızda zorluklar ve zor zamanlarla karşılaşacağız. Belki de varlığımızın bu yönlerini bu anlarda keşfedeceğiz.

3. Peter Pan – Çocukluk Ütopyası, Timsahın Çenesi

Disney’in Peter Pan’ı görsel bir şölen olarak karşımıza çıkmaktadır hem hikaye hem de filmleri bizleri etkilemiştir. Victoria döneminde geçen hikaye gökyüzünde uçan peter pan yaşadığı maceralar bizi kendine bağlamaktadır. Peter Pan seyretmek gereçkten harika olmalı çünkü hayal gücü ve fantastik bir hikaye olması çocuk olduğumuz dönem de ona bağlanmamızı sağladı. Genç ya da yaşlı herkesin hayal gücünü ateşleyen fantastik bir hikaye. Ancak tüm gösteri çok derin bir şeyi temsil ediyor.

Peter Pan, henüz büyümemiş bir çocuktur. Çocuk olarak kalabileceği Neverland adlı ütopik bir cennette yaşıyor. Gerçek dünyanın sorumlulukları, sorunları ve karmaşıklıklarıyla uğraşmaz. Neverland, çocukluğun sonsuz masumiyet halidir.

Hikaye Bize Olgunlaşmanın ve Büyümenin Gerekliliğini ve Önemini Gösteriyor

Bunu yapmazsak yani büyümezsek eğer, kırgın, üzgün, kızgın olabilir ve gerçek insanlarla ilişki kuramayabiliriz (Peter Pan, Wendy ile anlamlı bir ilişki kuramaz ve bu nedenle Tinkerbell’e olmak zorundadır). Sürekli bir çocuk olarak kalma fikri bize güzel olabilir ancak bu hayatın gerçeklerinden uzaklaşmamızı ve ileri yaşlarda olumsuz etkilenmemizi sağlayabilir.

Olgunlaşmalı, zorluklarla yüzleşmeli, sorumluluk almalı ve anlamlı ilişkiler kurmalıyız. Aksi takdirde, yaşamak için iyi bir yer olmayan Neverland’ın aldatıcı ütopyasında mahsur kalabilir ve izole olabiliriz.

Klasik Disney filminin bir başka derin anlamı ise timsahın sembolüdür. Bu, zamanı temsil etmektedir yani sonunda hepimizin onun çenesine alınacağımız kaçınılmazlığı temsil eder. Hayvan bir saati yutmuştur ve bir sahneye girerken duyduğumuz uğursuz ‘tik-tak’ sesi, sonunda bizi ele geçiren zamanın yaklaşan gerçekliğidir.

Kaptan Kanca timsahtan korkar. Karnında saatin sesini duyduğunda ondan korkar. Timsah zaten en sonunda ondan bir parça alır. Zaman art ondan bir parçaya sahiptir.  Elbette, büyümemizin gerekliliğinde yüzleşmemiz gereken kaçınılmazlıklardan ve ödenecek bedellerden sadece biri.

4. Uyuyan Güzel – Kader ve İğne Hikayesi

Uyuyan Güzel’de birçok tipik tema ve sembol bulunmaktadır. Bir kötü adam ya da canavar tarafından boyun eğdirilen, daha sonra cesur, şövalyeli bir figür tarafından kurtarılan tehlikedeki genç kız dünya edebiyatında en çok sevilen eserler arasında yer almaktadır.

Hikaye ilk bakışta basit durabilir ancak disney filmleri basite indirgenmeyecek kadar fazla sembolizm içermektedir. Sembolizm ögeleri ile hikaye anlatma konusunda başarılıdır. Disney uyuyan güzel filminde bu ögeleri o kadar iyi saklamıştır ki ilk bakışta anlanması oldukça zordur. Bu semboller arasında iğneler yer almaktadır.

Maleficent, bebekken Prenses Aurora’ya bir büyü yapar: 16. doğum gününde parmağını iğne batırır ve sonsuz bir uykuya dalar. Sonuç olarak, Kral ve Kraliçe krallıktaki tüm iğnelerin yok edilmesini emreder. Ama lanet yine de yerine gelir ve Aurora’nın parmağını iğne deler ve derin bir uykuya dalar. Ama bütün bunlar, bir disney filmleri içerisinde yer alan hikayeleri basit bir şekilde anlatmaya yeter mi ?

İğne, Olgunluğu ve Kaçınılmaz Yaşam Döngüsünü Sembolize Eder

Sonuçta, iğne ne işe yarar? Elyafı daha sonra kumaş haline getirmek için kullanılır. Bir şeyi başka bir şeye dönüştürür ve değiştirir. Aurora’nın hazırlıksız olduğu çocukluktan yetişkinliğe kaçınılmaz geçişi temsil etmektedir.

Aurora neden bu kadar hazırlıksız ? Zorluklarla  karşı karşıya hiç bir zaman kalmamış uyuyan güzel ailesi tarafından her zaman korunmuştur buda uyuyan güzelin zor zamanlar da ne yapacağını hiç bir zaman bilmemesi ve hazırlıksız olmasına yol açmıştır. Ebeveyninin dönen tekerlekleri yok etme ve onu ‘iyi’ perilerle bir ormanda yaşamaya gönderme eylemleri, onu dünyanın tüm tehlikelerinden koruma girişimidir. Hiç tecrübesi yok, kimseyle anlamlı bir ilişkisi yok ve dünyanın gerçekte nasıl olduğu hakkında hiçbir fikri yok. Prenses tüm bunlardan dolayı olgunluğa geçiş yapamaz.

Buradaki mesaj, Peter Pan hikayesi ile benzer. Sonsuza kadar çocuk olarak kalamazsınız ve çocukken dünyanın gerçeklerinden aşırı korunmamalısınız. Aksi takdirde, sonunda bir yetişkin olduğunuzda dünyadan (Peter Pan’daki gibi) izole olursunuz veya dünyaya bilinçsiz kalırsınız. Duygusal ve psikolojik olarak herhangi bir şeyle başa çıkacak kadar gelişmiş olamayabilirsiniz. Sonsuza kadar çocuk olarak kalamazsın. Kaderin dönen çarkına ve yaşam döngüsüne direnemezsiniz.

Disney Filmleri Üzerine İnceleme olarak hazırladığımız yazımızı beğendiyseniz  X- Men Film Evreni ve Deadpool Ayrıntılı İnceleme

Sosyal Medya Hesaplarımızdan Bizi Takip Edebilirsiniz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.