Dünyayı Değiştiren Protestolar Nelerdir ?
Dünyayı Değiştiren Protestolar Nelerdir ?

İçerikler

Dünyayı Değiştiren Ünlü Protestolar Nelerdir ?

Protestolar tarihin seyrini değiştiren patlamalar olarak görülmektedir. Dünyayı değiştiren protestolar sadece bulundukları zamanı değil geleceği’de etkilemiştir çünkü günümüz’de halen insanların seslerini duyurmak için kullandıkları en hızlı yöntem olarak görülmektedir. Bugün yapılan protestoların temelini oluşturan geçmişteki yaşanan protestolar nelerdir bu protestoları dünyayı değiştiren protestolar olarak sizler için hazırladık her şey aşağıdaki yazımızda.

Boston Çay Partisi 1773

Boston Amerika için sadece bir şehir olmaktan fazlasıdır tarihinde çok önemli bir yeri bulunan boston şehri zamanında çok önemli bir protestoya ev sahipliği yapmıştır. Amerika’daki kolonicilerin İngiltere’den gelen yüksek vergi içeren çayları protesto etmesi ve Boston limanına yanaşan ingiliz gemilerin’de bulunan çayları kızılderili kılığına girerek denize dökme protestosudur.

Dünyayı Değiştiren Protestolar Nelerdir ?

Boston Çay Partisi Neden Önemli ?

Çaylara gelen yüksek vergiler yüzünden yapılmış bir eylem olarak görülen boston çay partisi araştırmacılar tarafından amerikan toplum kültürünün haksızlığa karşı geldiği önemli bir olay olarak nitelemiştir.

Burntollet Köprüsü Olayı 1969

Kuzey İrlanda halkının demokrasi hakları için düzenlediği protesto yürüyüşü. İrlandalılar bu yürüyüş sırasında Protestan aktivistler tarafından acımasızca saldırıya uğrayan İrlandalıları, polislerin olaya karışmaması üzerine ölmelerine göz yumuldu. İrlandalılar için unutulmaz acı dolu bu olay İrlanda tarihinde sivil haklar hareketi olarak görülmüş Katolik azınlıkların sahip olduğu insan haklarının çiğnenmesi olarak tarihe geçilmiştir.

Burntollet Köprüsü Olayı

1969 Yılın’da İrlanda’da yaşayan Katoliklerin Protestanlar tarafından zulüm görmesi ve ayrımcılığa uğraması irlanda tarihinin unutulmaz olayları arasında yer almıştır.

Kronstadt Ayaklanması 1921

1921’de, Rus Devrimi’nden birkaç yıl sonra, Rus ordusu denizcilerinden oluşan çeteler, Komünist rejimin başarısızlıklarından kaynaklanan hayal kırıklığına dayalı demokratik reformlar talep ettiler. Talepleri reddedilince denizciler, Finlandiya Körfezi’nin en doğusundaki Kotlin adasında bir “komün” olan kamp kurdular. Olay, Kızıl Ordu’nun komünü acımasızca istila etmek için gönderilmesiyle sonuçlandı ve 10.000’den fazla insanın ölümüne yol açtı.

Kronstadt Ayaklanması Neden Önemli ?

Bu acımasız katliam diktatör rejimlere karşı gelen prostetolar arasında sayıldı dünyayı değiştiren protestolar listesinde yer almasının en önemli nedeni siyasi baskılara karşı gelerek otoriter rejimlere karşı gelmesiyle ünlü olan bir isyan olması.

Bastille Hapishane Baskını 1789

Napolyon’un yükselişine kadar on yıldan fazla süren Fransız Devrimi’nin belirleyici anı olarak görülen 14 Temmuz 1789, Parislilerin kötü şöhretli Bastille hapishanesine baskın yaptıkları ve müdürünün kafasını kestiği olaydır.

Bastille Hapishane Baskını Neden Önemli ?

Fransız devriminin unutulmaz olayları olarak parmakla gösterilmektedir dünyayı değiştiren protestolar arasında yer almasının en büyük nedeni bu olaydan sonra Fransız ihtilalinin yaşanması ve dünyada bir milliyetçilik akımının yanında özgürlük söylemlerinin artmasıdır.

 Washington DC’de Sivil Haklar Yürüyüşü 1963

Tüm protestoların şiddet içermesi gerekmez. Göz kamaştırıcı bir Ağustos güneşi altında, Martin Luthier King ve diğer Sivil Haklar liderleri, saatlerce Lincoln Anıtı’na yürüyerek ve ırk ayrımcılığının sona ermesi için protestolarda bulundu. Yürüyüşün en sonunda Washington DC’de büyük bir kalabalık oluştu Lincoln anıtında Martin Luther King tarafından ”Bir Hayalim Var” konuşması ırk ayrımcılığına karşı yapılmış en büyük protesto olarak tarihe geçti.

Washington DC’de Sivil Haklar Yürüyüşü Önemi

Dünyayı değiştiren protestolar arasında yer alan sivil haklar yürüyüşü siyahi insanlara farklı ırktan olan insanlara yapılan ayrımcılığa karşı yapılmış en büyük protestodur.

Dünyayı Değiştiren Protestolar Nelerdir ?

Dünyayı Değiştiren Protestolar ve Daha Fazlası için Nebileyim‘e devam ediniz.

İlginizi Çekebilir: Andy Warhol Kimdir ?

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.