Güney Koreliler Hakkında
Güney Koreliler Hakkında

Güney Kore Estetik Anlayışı

– Kore güzellik anlayışı en başta beyaz tenden oluşuyor. İnanışları sebebi ile beyaz tenli ve güzel/yakışıklı birinin önce ki hayatında çok iyi hatta melek gibi bir insan olduğudur.

– Kore’lilerin çoğu koyu tenlidir. Beyazlamak için çeşitli doğal maskeler kullanırlar. Güneşten olabildiğimce kaçınırlar. Doğuştan beyaz olanlar da vardır mutlaka.

– Biz normalde makyajda tenimize uygun fondöten vs seçerken, Kore’li çoğu insan tenlerinden 1-2 ton daha açık (abartanlar da var.) renk seçerler.

– Makyaj yapmadan önce ciltlerine hemen hemen 10 adımlık maske/bakım uyguluyorlar.

– Ciltte en çok kullandıkları bitki Aloe Vera’dır.

– Kore de yalnızca kızlar makyaj ve bakım yapmıyor. Erkekler de cildine önem veriyor. Yapmayanlar vardır illaki fakat yapanlar o kadar çok ki yapmayanlar onların gölgesinde kalıyor.

– Makyajda daha çok şeftali ve pembe tonları kullanıyorlar. Bu da, daha doğal ve makyajı, “kendinden öyle”‘ymiş gibi göstiyor.

– Gözlerini daha büyük göstermek için göz altına beyaz göz kalemi kullandıklarını biliyor muydunuz ? Gerçekten gözü daha derin ve büyük gösteriyor. Üstelik makyaj daha canlı duruyor.

– Yaratılışlarından dolayı gözleri çekik olan Kore’liler, göz kapağı çizgiler olmadığı için; göz kapağının üstüne bir bant yardımı ile göz kapağı çizgileri varmış gibi gösteriyorlar.

Güney Koreliler Hakkında estetik anlayışı
Güney Koreliler Hakkında estetik anlayışı

Güney Kore Estetik Anlayışı

– Kore güzellik anlayışından biri de “gözlerin ne kadar büyükse o kadar güzelsin.”‘dir. Bunun için ameliyat olan binlerce Kore’li insan mevcut. Gözlerini büyütmeseler bile göz kapağı yaptırmak amacı ile estetik olanlar var.

– Estetik demişken Kore’de estetik müthiş derecede popülerdir. Fakat öyle burun, dudak gibi kulağımıza aşina olmuş klasik estetiklerden değil. Göz büyültme, çene küçültme, elmacık kemiğini şişirtme, göz altını şişirtme gibi bizim alıştığımızın dışında operasyonlardır.

– Biz gözümüzün altındaki torbalardan nasıl kurtuluruz diye düşünürken, onlar göz altında minik bir torbanın tatlı olduğunu düşünüp o bölgeyi şişiriyorlar. Şaşırdınız mı? Ben halâ şaşkınım doğrusu.

– Gelelim dudaklara… Dudaklara uyguladıkları rujlar genelde 2 renkten oluşuyor.
1.si dudağın kendi renginde bir ruj
2.si ise önceki seçtiğiniz rujdan daha koyu bir ruj. 1 numaraları ruju dudağın tamamına uygularken, 2 numaralı ruju dudağın iç kısmına uyguluyorlar. Bunun sebebi daha gerçek dudağımsı durmasını sağlamak, doğallıktan dışarı çıkmamak.

Güney Koreliler Hakkında
Güney Koreliler Hakkında

– Allıkta da genel olarak pembe kullanıyorlar. Bu da utangaç bir insan görünümü veriyor. Peki utangaç insanlar Kore’liler için ne ifade ediyor? Eğer birisi kızarıyorsa bu, onun saf ve temiz olduğunu gösteriyor. Bu da onlar için elbette çok önemli.

Yazar yorumu: Ne garip değil mi? Doğallığın dışına çıkmazken bile tonlarca makyaj kullanıyorlar. Doğallık onlar için bu kadar önemliyken makyajı bu denli fazla ve detaylı kullanmaları gerçekten çok ilginç.