Hava Kirliliği İnsanlara Etkileri
Hava Kirliliği İnsanlara Etkileri

Hava Kirliliğinin İnsanlara Etkileri

Hava Kirliliğinin İnsanlara Etkileri Sadece Ülkelerin Değil Dünyanında büyük bir sorunu haline gelmiştir öyle ki bu sorun sadece çevresel bir sorun değildir artık hava Hava Kirliliğinin İnsanlara Etkileri nelerdir sorusu’da artık sorulmaktadır hava kirliliği insanları hem sağlıksal hemde psikolojik olarak’ta etkilemektedir peki bu etkilere nasıl maruz kalmaktayız Hava Kirliliğinin İnsanlara Etkilerinden nasıl korunmalıyız ?

Hava kirliliği İnsanlara Etkileri Nelerdir

Hava kirliliğinin İnsanlara Etkileri Nelerdir Sağlık Örgütü başkanı tarafından ‘yeni tütün’ olarak tanımlandı. Dünya nüfusunun % 90’ından fazlası zehirli havaya maruz kalmaktadır ve araştırmalar giderek daha çok insanların, özellikle de çocukların sağlığı üzerindeki derin etkilerini ortaya koymaktadır.

Çocukların ve bebeklerin gelişmekte olan bedenleri en çok zehirli hava riski altındadır ve 300 milyon insan zehirli dumanın uluslararası kuralların altı katı olduğu yerlerde yaşamaktadır.

Hava Kirliliğinin İnsanlara Etkileri ve Zararları

Kapsamlı bir küresel derleme, hava kirliliğinin her organa ve hemen hemen insan vücudundaki her hücreye zarar verebileceğini tespit edildi. Kalp ve akciğer hastalığından diyabet ve demansa, karaciğer problemleri ve mesane kanserinden kırılgan kemiklere ve hasarlı cilde kadar sorunlara neden olabilir. Sistemik hasar, vücuda taşan ve ultra ince parçacıklardan kan dolaşımıyla vücutta taşınan iltihaplanmaya neden olan kirletici maddelerin sonucudur. Birleşik Krallık’ta hava kirliliğine bağlı ölümler son dört yılda yarı yarıya azalırken, çoğu kentsel alanda yasadışı hava kirliliği seviyeleri bulunmaktadır. İngiltere’de 20 ölümden biri hala tek başına küçük parçacık kirliliğinden kaynaklanmaktadır.

Hava Kirliliği Etkileri

Her gün kullandığımız fosil yakıtları yaktığımızda atmosfere çeşitli kimyasallar salıyoruz. Yaşamak için hava soluyoruz ve soluduğumuz şeyin sağlığımız üzerinde doğrudan bir etkisi var. Kirlenmiş havanın solunması sizi astım ve diğer solunum yolu hastalıkları için daha riskli bir ortam hazırlıyor.

  • 6 ila 7 saat süreyle toprak ozonuna maruz kaldığında, bilimsel kanıtlar sağlıklı insanların akciğer fonksiyonlarının azaldığını ve solunum iltihabı geçirdiğini göstermektedir.
  • Hava kirliliği çoğunlukla kanserojendir ve kirli bir bölgede yaşayan insanları Kanser riskine sokabilir.
  • Öksürük ve hışıltı şehir halkında görülen yaygın semptomlardır.
    Bağışıklık sistemi, endokrin ve üreme sistemlerine zarar verir.
  • Yüksek Hava ve çevre kirliliği kalp ve solunum hastalıklarına yol açabilir
  • Fosil yakıtların yanması ve atmosferde karbondioksit salınımı, Dünya’nın ısınmasına neden oluyor. Küresel Isınmanın etkilerini buradan anlayabilirsiniz .
  • Havaya salınan toksik kimyasallar bitkilere ve su kaynaklarına yerleşir. Hayvanlar kirlenmiş bitkileri yerler ve suyu içerler. Zehir daha sonra besin zincirini oluşturur ve en eninde sonunda bu zincirin bir parçası olduğumuzdan bu sorunun bir parçası’da biz oluruz.

İlginizi Çekebilir İklim Değişikliği Sağlıksal Bir Tehdit

İlginizi Çekebilir Leonardo Da vinci Kayıp Eserleri