İklim Değişikliği Bulaşıcı Hastalıklardan Daha Ölümcül
İklim Değişikliği Bulaşıcı Hastalıklardan Daha Ölümcül

İçerikler

İklim Değişikliği 2100’e Kadar Bulaşıcı Hastalıktan Daha Fazla Yıllık Ölüme Neden Olabilir

Son on yıllarda, dünya çapında on binlerce insan aşırı sıcaklığın sonucu olarak öldü ve yine de ölümcül sıcaklık artışlarının doğurduğu ölümleri şu an için gözden kaçırmak kolay. Fakat bu gerçekle yüzleşmemiz gerekecek hazırladığım bu yazıda iklim değişikliği bulaşıcı hastalıklardan daha ölümcül olabilir ve nedenleri nelerdir onu anlatacağım.

İklim Değişikliği Bulaşıcı Hastalıklardan Daha Ölümcül Olabilir Sorusu Nereden Çıktı ?

Ulusal Ekonomik Araştırma Bürosu tarafından bu hafta yayınlanan yeni bir analiz , iklim değişikliğinin kontrol edilmediği takdirde sıcaklıkların, yüzyılın sonuna kadar dünya genelinde 100.000 kişi başına 85 ölüme yol açacak noktaya kadar artırabileceğini öne sürüyor. Bu, şu anda dünyadaki tüm bulaşıcı hastalıklar tarafından ölen insan sayısından daha fazla.

Berkeley’deki California Üniversitesi’nde kamu politikası profesörü ve yeni makalenin yazarlarından biri olan Solomon Hsiang, “Dünya çapında sağlık hizmetlerini hızla geliştiren birçok şey yapıyoruz” diyor. “İklim değişikliği, bu ilerlemede geriye doğru dev bir adım olacaktır.”

Makale resmi olarak bir “çalışma kağıdı” dır ve uzman incelemesinden geçmemiştir, ancak iklim değişikliğini. inceleyen araştırmacıların uzun zamandır anladığı bir gerçeği nicelleştirmektedir. İnsanlar zaten aşırı sıcaklıklarda hayatta kalmak için mücadele ediyor ve bu zorluk, ortalama küresel sıcaklıklar yükseldikçe daha da kötüleşecek. Bugün bile birçok insan – özellikle yaşlı yetişkinler – savunmasızdır. Örneğin, Hindistan ve Pakistan’daki 2015 sıcak dalgası 3.000’den fazla insanı öldürdü. Yeni araştırma, sıcaklık artışının sağlık hizmetleri sistemi üzerinde giderek daha önemli bir yük haline geleceğini ve ısıya bağlı rahatsızlıkların artmasıyla sağlık sektörünün bu hastalıklarla daha fazla savaşması gerekeceğini belirtiyor.

Yüksek Sıcaklıkların Doğurduğu Hastalıklar Bölgelere Göre Değişebilir

Bazı bölgeler yükselen sıcaklıkların doğurduğu hastalıklarla savaşma konusunda başarılı olabilir. Hatta bu hastalıkların onları çok fazla etkilediği söylenemez ancak farklı bölgelere gelindiğinde gelişmekte olan veya yoksul ülkelerin bölgelerinde teknolojik alt yapı yetersizliği sağlık sistemlerini de olumsuz etkilemektedir. bunun sonucunda yüksek sıcaklıkların doğurduğu hastalıklara karşı yetersiz sağlık koşulları faydasız kalmaktadır. Günümüzün en kötü durumdaki yerlerinden bazıları, 100.000 kişide 160’a kadar çıkan bir ölüm oranına ulaşabilir. Gelişmekte olan ve gelişmemiş ülkeler açısından durum oldukça kötü görünüyor peki diğer zengin ülkelerde durum nasıl ?

Zengin Ülkelerde Sıcaklıklara Bağlı Hastalıkların Durumu ?

Yüksek sıcaklıkların artış gösterdiği bölgeler genellikle gelişmekte olan ülkeler olduğunu yukarıda bahsetti. Ancak gelişimini tamamlamış ekonomik bakımdan bağımsızlığını kazanmış ülkelerde durum nasıl?  Zenginleşmiş ülkeler de durum fakir ülkelerden farksız değil. Ancak bir avantaj söz konusu gelişmiş ülkeler teknolojik ve sağlık sektöründeki gelişmişliğini tamamlamış oldukları için bu hastalıkların sonucu olarak gösterilebilecek ölüm oranlarını durdurabiliyor. Ancak yüksek sıcaklıkların doğurduğu hastalıkları durdurmak için teknolojik alt yapı sağlık sistemlerinin gelişmesi yeterli değil. İçerisinde bulunduğumuz gezegen bizim evimiz içerisinde nasıl yaşadığımız geleceğimizi de belirlemekte.

İklim Değişikliği Bulaşıcı Hastalıklardan Daha Ölümcül Olabilir Adlı Yazımı okuduğunuz için teşekkürler

İlginizi Çekebilir: 2020’de Çıkacak Marvel Filmleri (Marvel 4. Aşama)

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.