İlk Bilgisayar Virüsü

İçerikler

İlk Bilgisayar Virüsü Ne Zaman Ortaya Çıkmıştır ?

Günümüzde gelişen güvenlik yazılımları ve işletim sistemleri sayesinde eskisi kadar başımızı ağrıtmasa da çeşit çeşit bilgisayar virüsleri bulunmaktadır. Peki ilk bilgisayar virüsü hangisiydi biliyormusunuz?

İlk Bilgisayar Virüsünün Hikayesi

Kabul edilen ilk virüs internetin atası sayılan ARPANET’teki (Amerikan Gelişmiş Savunma Araştırmaları Dairesi Ağı) The Creeper’dir. The Creeper 1971 yılında deney amaçlı olarak geliştirilmiştir ve zararsızdır.

İlk kontrol dışı geliştirilen virüs ise 1982 yılında Apple DOS 3.3 işletim sistemine sahip bilgisayarlara bulaşan “Elk Cloner” adlı virüstür. Virüs şaka amaçlı geliştirilmiş olup, bulaştığı bilgisayarlarda kısa bir şiir göstermiştir.

Sizlerle birlikte 2000 yıllık bir sahibe sahip olan bilgisayarların gelişimine hızlı bir bakış yaptık. Süper bilgisayarlar, Qantum bilgisayarlar ve yapay zekanın hızlı gelişimi bakalım ilerde bizlere neler gösterecek?

Neden bilgisayar virüsleri yapılır?

Biyolojik virüslerin aksine bilgisayar virüsleri kendi başlarına evrimleşemezler. Bilgisayar virüsleri ne kendiliğinden var olabilirler ne de yazılımlardaki hatalardan (bug) türeyebilirler. Programcılar ya da virüs yapma yazılımı kullanan kişiler tarafından üretilirler. Bilgisayar virüsleri ancak programlandığı etkinlikleri gerçekleştirmeye muktedirlerdir.

Virüs yazıcılarının zararlıyı üretme ve yayma amacı çok çeşitli nedenlere dayandırılabilir. Virüsler araştırma projeleri amaçlı, şaka amaçlı, belirli şirketlerin ürünlerine saldırmak amaçlı, politik mesajları yaymak amaçlı veya kimlik hırsızlığı, casus yazılım ve saklı virüs ile haraç kesme gibi yöntemlerle finansal kazanç sağlamak amaçlı yazılabilmektedir. Bazı virüs yazıcılar ürettiklerini sanat yapıtı olarak görmekte ve virüs yazmayı bir tür yapıcı hobi olarak tanımlamaktalar.

İlginizi Çekebilir: Osmanlı Donanma Cemiyeti

Sosyal Medya Hesaplarımızdan Bizi Takip Edebilirsiniz

Kaynak: Seocu.ORG

https://tr.wikipedia.org/wiki/Bilgisayar_vir%C3%BCs%C3%BC

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.