İnsanların bağımlısı olduğu şeyler
İnsanların bağımlısı olduğu şeyler

İçerikler

İNSANLARIN BAĞIMLISI OLDUĞU ŞEYLER

İnsanların bağımlısı olduğu şeyler Günümüz insanları hayatlarının pek çoğunu kendilerini motive etmeyi araç olarak edindiği çok şey var bunlar nelerdir ? İnsanların bağımlısı olduğu şeyler Günümüz insanları hayatlarının pek çoğunu kendilerini motive etmeyi araç olarak edindiği pek çok şey var bunlar onları motive etmek onlara kendilerini iyi hissettirmek yerine onların hayatlarına pranga vurduğunun farkında değil peki bu sevimli canavarlarİnsanların bağımlısı olduğu şeyler kimlerdir nelerdir ?

Akıllı telefonlar

Bırakamazsın, değil mi? Her zaman yanınızda taşır ve her birkaç dakikada bir kontrol edersiniz. Çok çalışıyorsun çünkü hafta sonu telefonunu kapatamazsın. Gün içinde hayatınızda ki insanları, kilometrelerce uzaktaki birinden bir ınstagram bildirimleri veya mesajı görmeyi görmezden gelemiyorsunuz. Telefonunuz hayatınızın her anına girip sizi sosyal hayattan uzaklaştırıp asosyal ve fotoğraflar yüzünden beğenilme bağımlısı haline getirmişse, bir doktordan, danışmandan veya başka bir profesyonelden yardım alın.

Kafein

Pazartesi sabahı Krizi mi? ve bunun çözümü tabi ki de kahve mi? Bu mutlaka bir bağımlılık değildir, ancak bunu hayatınızdan kesmeye çalışmak sizi ciddi bir baş ağrısının kalp çarpıntısının ellerinden kurtarabilir.

Çikolata ve Diğer Tatlılar

Bazen buna sahip olmadan edemezsin çünkü o en yakın dostun beklide en sevginin kaynağı. Ve onu yemeden kendini durduramayabilirsin. Kötü hissetmeyin – karbonhidrat, yağ ve şeker içeriği yüksek yiyecekler beyninizi tıpkı ilaçlar gibi etkileyebilir. Arada bir milkshake için Jonesing, Bu sizin bu yiyeceklere bağımlısı olduğunuz anlamına gelmez. Ancak güzel dişleriniz kontrolden çıkabilir ve ya başka sağlık sorunlarına yol açabilir.

Alışveriş yapmak

Hepimiz gerçekten ihtiyaç duyduğumuz ya da duymadığımız pek çok şeyi satın aldık. Çok büyük bir alışveriş merkezinde istediğiniz bir şey olursa, aradığınız şey beyniniz için iyi bir kimyasal olan bazı dopamin olabilir. Ayrıca, dürtü kontrolü veya kaygı sorunları olduğu anlamına da gelebilir. Mağazalara – veya tek tıklamayla çevrimiçi satın alma düğmesine – çok sık bastığınızda finansal, yasal ve sosyal sorunlara neden olabilir.

Kumar

8 milyon kadar Amerikalıda bu sorun var. İster şahsen, ister çevrimiçi, ister slot makinelerinde, ister poker masasında, acele eden bir şey beyninize dopamin sağlar ve bir süre için sizi mutlu eder. Ancak eğer şans periniz yanınızda değilse, çok fazla bahis yapmak paranızı, işinizi ve aile hayatınızı olumsuz etkileyebilir.

Egzersiz

İyi bir antrenman, aktivitenin kendisine bağlı kalmadığınız sürece bağımlılıkların üstesinden gelmenize yardımcı olabilir. Egzersiz, beyninizin iyileşmeyi hızlandırabilen öğrenmesine yardımcı olur. Fakat hasta ya da yaralıysanız, endorfin  isteğine “hayır” diyebilmelisiniz. Ayrıca, çalışma sırasında başlattığınız yeni bir alışkanlık sallamak zor olabilir.

Sosyal medya

Facebook ve Twitter’da çok fazla zaman geçiriyor musunuz? Yeni çalışmalar, gerçekten bağımlı olan sosyal medya kullanıcılarının% 10’u arasında olabileceğinizi gösteriyor. Bildirimlere ve ekranda dolaştığınız süre rastgele hızı beyninizi kokainle aynı şekilde etkileyebilir. Kendinizle ilgili ayrıntıları başkalarıyla paylaşmak, sizi daha fazlasını istemenize yol açan olumlu duyguların acelesi de yaratır.

Bağımlılık nasıl başlar?

Ruh halinizi değiştiren her şey bağımlılık yapabilir. Ağrı yönetmenize yardımcı olmak için kendi kendine ilaç olarak benimsemeyle başlar önemli olan bu sayılan  bağımlılıklardan tamamen uzaklaşmak değil bunları dozunda size ve sevdiklerinize zarar vermeyecek derecede kullanmaktır

 Tüm Bağımlılıklar Aynı mı?

Alışveriş yapmak ya da mesajlaşmak bağımlılığı uyuşturucu ya da alkol bağımlısıyla aynı mıdır? Bunların beyninizi aynı yolla etkileyebileceğini biliyoruz. Ancak uzmanlar bu benzerliklerin ne kadar ileri gittiği konusunda henüz hemfikir değil. Kontrol dışı bir alışkanlığınızın olduğunu düşünüyorsanız, doktorunuzla veya bir terapistle konuşun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.