Leonardo da Vinci Kayıp Eserleri
Leonardo da Vinci Kayıp Eserleri

İçerikler

Leonardo da Vinci Kayıp Eserleri

Leonardo da Vinci Kayıp Eserleri, Leonardo da Vinci, şimdiye kadar yaşayan en çeşitli yetenekli sanatçılardan biri olarak kabul edilir, ancak biz dehası hakkında fiziksel kanıtlara sahip değiliz. Rönesans’ın en büyük tablolarından bazılarını yarattı – ancak Son Akşam Yemeği ya da Kurtarıcı Mundi gibi 20’den az eser hayatta kaldı, bu yüzden ustanın elinin görünmez olduğunu gördü. Hiçbir heykel ya da mimari proje tamamlanmadı ve sanat ve anatomi de dahil olmak üzere planladığı pek çok çalışma bitmedi.

Rönesans sanatçısı olduğu kadar bir bilim adamıydı’da. Leonardo da Vinci Kayıp Eserleri Ölümünün 500. yıldönümünde, Cath Pound, Leonardo da Vinci’nin çizimlerinin onun dehasını nasıl ortaya koyduğunu araştırıyor.
Da Vinci’nin şaşırtıcı çok yönlülüğünün farkında olduğumuzun çizimleri sayesinde. Tebeşir, mürekkep ve renk yıkamada dikkatlice inceltilmiş, sıklıkla notaların eşlik ettiği eserler, resim, heykel, mimari, anatomi, mühendislik, haritacılık, jeoloji ve botanik gibi tüm ilgi alanlarını ortaya koyuyor.

"<yoastmark

 

Leonardo da Vinci Kayıp Eserleri Da, Vinci’nin yaptığı çizimlerini gösteren Royal Collection Trust’ın baskı ve çizimleri başkanı Martin Clayton, “ Tablolara bakma duygusu gerçekten çok heyecan verici” diyor. 2019 boyunca Birleşik Krallık genelinde. Ve olağanüstü bir durumda hayatta kaldıkları için, bir sanatçı olarak kabiliyetine benzersiz bir saf bakış açısı getiriyorlar. Clayton, “Leonardo’nun sonraki 500 yılda herhangi bir müdahale olmadan yaptığı her çizim darbesini görebilirsiniz” diyor.

Bunun gibi, Madonna'nın kolunun perdesini gösteren c 1510-15, resimlerde çalışan asistanlar için bir rehber olarak kullanılmıştır.
Leonardo da Vinci Kayıp Eserleri, Bunun gibi, Madonna’nın kolunun perdesini gösteren c 1510-15, resimlerde çalışan asistanlar için bir rehber olarak kullanılmıştır.

Yapıtları için yapılan gerçek çalışmalar, çizimlerin nispeten küçük bir bölümünü oluştursa da, hiç şüphesiz en mükemmellerinden bazıları. Bakire ve Aziz Anne ile Çocuk’ta yer alan perdeliklerle ilgili basit çalışmalar özellikle çok güzel. Kumaş kıvrımlarının girintisi, yalnızca manşon şeklini değil, aynı zamanda üzerinde çalışan asistanların kılavuzluk etmesi için resimdeki katmanlı camların etkisini de yer alır.

Leonardo da Vinci Kayıp Eserleri, Başyapıtların Konusu

Ayrıca bize kayıp şaheserlere de bir göz atmamıza izin veriyorlar. Da Vinci, Leda ve Kuğu’nun bir resmi için iki kompozisyon üzerinde çalıştı ve Leda’nın bir versiyonunun asistanı ve ortak varisi Salaì’nın mülkünde en fazla değer verdiği düşünüldü, ancak koleksiyonlara girdiğinde saygısızlık olarak gösteriliyor..

"<yoastmark

Leda başkanı için yapılan bir çalışma, paralel örgüler ve yoğun boğmacalardan oluşan ayrıntılı bir saç modeli ile beklenmeyen canlılık kazanmasıyla, sağanak gözlü gözlerle tipik mütevazı bir Da Vincian yüzünü göstermektedir. Resmin son hallerinde gösterdiği resmin çağdaş kopyalarından biliyoruz.

Clayton, anatomik çalışmalar sanatından uzak bir dünya gibi görünebilir, ancak “Leonardo ile anlaşılması gereken en önemli şey tüm çalışmalarının nasıl bir birlik olduğu” diyor Clayton. “Kariyerinin başlarında, resmin temelde bilimsel bir arayış olduğu ve bilimsel olarak doğrulanabilir, rasyonel, objektif etkiler içermesi gerektiği fikrine ulaştı… aksine tüm bilimsel araştırmalarının çok güçlü bir estetik bileşeni var” dedi.

 

Leonardo da Vinci Kayıp Eserleri Fen Bilimleri Üzerine Çalışmaları

Kafatası, 1489 bölümünden ayrıldı: beynin başka bir çiziminde, Da Vinci, beyin ventriküllerini üç boşluk, barınma imgesi, akıl yürütme ve hafıza olarak çekti.
Leonardo da Vinci Kayıp Eserleri, Kafatası, 1489 bölümünden ayrıldı: beynin başka bir çiziminde, Da Vinci, beyin ventriküllerini üç boşluk, barınma imgesi, akıl yürütme ve hafıza olarak çekti.

Anatomi bilgisi, zamanın sanatçıları arasında yaygındı, ancak Da Vinci, bir formun gözlemlenmesinin ötesinde, bir ruhu olan bir yaşamı canlandırmanın yollarını aradı. Beyindeki araştırmaları, şeklini belirlemek için erimiş balmumu ile enjekte etmenin son derece yenilikçi tekniği de dahil olmak üzere, insanın akıl yürütme anlayışını daha da ileri götürmeyi amaçlıyordu. Tabii ki sonuçta boşuna olsa da, Clayton “işlev ve yapının karşılıklı olarak anlaşılamayacağı konusundaki açık görüşlülüğünün gerçek bir içgörü anı olduğuna” inanıyor.

Kalp ve koroner damarlar konusundaki çalışmalarında, c 1511-13, Da Vinci, havanın akciğerlerden doğrudan kalbe geçtiği inancını reddetti.
Kalp ve koroner damarlar konusundaki çalışmalarında, c 1511-13, Da Vinci, havanın akciğerlerden doğrudan kalbe geçtiği inancını reddetti.

Clayton’a göre “Leonardo’nun bilimsel arayışlarının en büyüğü” kalp çalışmalarıydı. Her ne kadar hazır insan materyali eksikliği onu bir öküz kullanmaya zorlasa da, “bazı gözlemler… örneğin valflerin nasıl çalıştığını, 20. yüzyıla kadar gerçekten tekrar bulunamadığını” fark etti.
Bu araştırmaların ayrıntılı çizimleri, şüphesiz mükemmel olmasına rağmen, siyah ve beyaz olarak mümkün olduğunca tarafsızca yürütülür, ancak embriyoloji çalışmaları biraz farklıdır. Karnındaki fetusa, yaşam mucizesini takdir ettiğini vurgulamak için nadir bir renk dokunuşu verilir. Clayton, “Bu çizimleri her zaman bir huşu duygusu yansıtıyor”

Leonardo da Vinci Kayıp Eserleri, Rahimdeki cenin, c 1511: Da Vinci’nin anatomik çalışmalarında genellikle renk yoktur, ancak bu çizimde tamamen mekanik bir yaklaşımdan kırmızı tebeşir kullanmıştır.

Da Vinci’nin üreme ve yenilenmeye olan hayranlığı, en ünlü eseri Mona Lisa veya La Gioconda’yı anlamanın anahtarıdır. Clayton, zengin bir Florentinin karısı olan Lisa Giocondo’nun canlandırıldığına inanılmasına rağmen, kimliğini “ebedi evren bağlamında üreme aracı olarak bir kadın portresi” haline dönüştürüyor.

 

Leonardo da Vinci Kayıp Eserleri: Sanat Üzerine Çalışması

Leonardo da Vinci Kayıp Eserleri, Da Vinci, ahşabın kenarına çeşitli dokunuşlarla ağaçlar çizdi, tebeşirle keskinleştirildi ya da geniş ölçüde kullanıldı ve ara sıra gölgeye yoğunluğu eklemek için sanatçı su ile ıslatıldı.

Sembolizm, zamansız bir evrensellik anlamına gelen arka plandaki antik peyzaj tarafından geliştirilmiştir. Da Vinci’nin su ve kaya oluşumları konusundaki çalışmaları, Dünya’nın yaratılışında yer alan engin zaman çizelgelerinin derinlemesine algılanmasına neden oldu ve dağlarda deniz fosillerinin gözlemlenmesi onu Sel’in İncil’in hesabını sorgulamaya yönlendirdi. Clayton, “Bunu söylemeye yetkili kişiler, ilk jeolog”  diyor.

Leonardo da Vinci Kayıp Eserleri: Mühendislik Üzerine Çalışması

Da Vinci, c1510-12 su çalışmalarında, zaman içinde sahneyi dondu, bir kanaldan havuza düşen sudan kaynaklanan girintileri ve kabarcıkları gösterir.
Da Vinci, c1510-12 su çalışmalarında, zaman içinde, bir kanaldan havuza düşen sudan kaynaklanan girintileri ve kabarcıkları gösterir.

Da Vinci’nin su çalışmalarına inşaat mühendisliğine olan ilgisi de neden oldu. Diğerlerinin yanı sıra Cesare Borgia ve Giuliano de Medici tarafından çalıştırılmasının gerçeği, uygulayıcılardan biri olarak kabul edilmesi için bu alanda yeterli anlayışa ve şöhrete sahip olması gerektiğini öne sürüyor. Arno nehrinin bir bölümü için bir kanal planlarını çizdi ve bu hiçbir zaman meyve vermediyse de maaşal bataklıklarını boşaltma ve kilitleri inşa etme projelerinde yer aldı.

Leonardo da Vinci Kayıp Eserleri: Şehir Düzenlemeleri Üzerine Çalışmalar

 

Da Vinci'nin 1502 numaralı Imola haritası, bugün hala yol tarifleri için kullanılabilecek kadar doğruydu.
Da Vinci’nin 1502 numaralı Imola haritası, bugün hala yol tarifleri için kullanılabilecek kadar doğruydu.

Borgia tarafından istihdam edilirken, İtalyan şehir Imola’nın “muhtemelen Rönesans’ın en doğru haritası” olduğunu söyleyen Clayton Şehir sokaklarının ulaşımları üzerinede haritalar yaptığını söylüyor geometri üzerine yaptığı çalışmalarla birlikte dikkat çekmiştir.

"<yoastmark

Ancak silahlanma çizimleri farklı bir konu gibi görünüyor. Clayton, “Bunlardan hiçbirinin inşa edildiğine dair hiçbir kanıt bulunmuyor ve herhangi birinin yapılması amaçlanmış olması olası değil” diyor Clayton.

Leonardo da Vinci Kayıp Eserleri: Yarışma İçin Yaptığı Çalışma

1480'lerde, Milan hükümdarı Ludovico Sforza, yaşam boyu iyi olacak bir bronz binicilik anıtı yaratması için Da Vinci'yi görevlendirdi.
1480’lerde, Milan hükümdarı Ludovico Sforza, yaşam boyu iyi olacak bir bronz binicilik anıtı yaratması için Da Vinci’yi görevlendirdi.

Da Vinci, en büyük heykel çalışması olan ve Ludovico Sforza’nın babası Francesco’nun atlı bir eseri olacak eser için çalıştı. Çok sayıda ayrıntılı taslak var ve Da Vinci kilde bir model yaratmaya başladı – ancak Fransız Kralı Charles VII’nin kuvvetleri Milan’ı işgal ettiğinde, askerleri tarafından hedef uygulama olarak kullanıldı ve yok edildi. Kariyerinin başlarında, Da Vinci, insanın kendisini açgözlülük ve savaştan mahrum etme kapasitesine ilişkin alegorik masallar yazmıştı ve bunun gibi deneyimler, bu gerçeğe olan farkındalığını ancak daha da arttırabilirdi.

Hayatının son yıllarında, Da Vinci, Dünya'yı sarsan felaket fırtınası ve insanların doğanın güçlerine karşı boşuna yürüttüğü mücadelelerle meşgul oldu.
Hayatının son yıllarında, Da Vinci, Dünya’yı sarsan felaket fırtınası ve insanların doğanın güçlerine karşı boşuna yürüttüğü mücadelelerle meşgul oldu.

Ömrünün sonuna doğru, neredeyse hiç takıntılı bir biçimde, toz, su ve enkazdan başka hiçbir şeyin kalmadığı kıyamet lekelerinin çizimlerine odaklanmaya başladı. Clayton, bu görüntülerde, Da Vinci’nin Dünya’nın büyük yaşı hakkındaki benzersiz anlayışından türetilen insan çabasının geçici olduğu konusunda bir farkındalık görmektedir. İnsanın yarattığı her şeyin sonunda, Son Akşam Yemeği kendi yaşamında yapmaya başladığı gibi, doğanın güçleri hüküm sürecek şekilde toza çarpacağını biliyordu. Bu çizimlerde gösterilen derin alçakgönüllülük belki dehasındaki kaybedilen veya tamamlanmamış eserlerin olabileceğinden daha büyük bir vasiyettir.

İlginizi Çekebilir: Bilimin Cevap Vermediği 10 Sorun

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.