Marvel Çizgi Romanları Okumaya Başlama Rehberi
Marvel Çizgi Romanları Okumaya Başlama Rehberi

İçerikler

Marvel Çizgi Romanları Okumaya Başlama Rehberi

Merhaba sevgili okurlar bir Marvel içeriği ile daha beraberiz. MCU’ daki tüm filmler bittiğinden beri ”Acaba çizgi romanlarda neler oluyor?’’ diye düşünmeden edemiyordum. Bugün sizlere Modern Marvel Çizgi Romanları’nı okumaya nereden başlamalısınız ve bu sırada hangi yayın evleri ve siteleri kullanabilirsiniz, bununla birlikte marvel çizgi roman okuma sırası nasıl olmalı ? gibi soruların cevaplarından bahsedeceğim.

Öncelikle Modern çizgi romanlar derken neyi kast ettim? bundan başlamak isterim.

Avengers : Dağıldı ile başlayan Modern Marvel okuma sırasını ilk kez gördüğümde çok şaşırmıştım. Çünkü bu grup hiç de filmlerde gördüğüm orijinal altılı değildi.

MCU’dan tanıdığımız Orijinal Six kimdir?

Elbette Tony Stark (Iron Man), Steve Rogers (Captain America), Thor, Black Widow, Hulk ve Hawkeye..

Peki çizgi Romanlarda Avengers kim?

Infinity War ile birlikte Avengers takımına sürekli yeni üyeler eklendiğini ve grubun genişlediğini görüyoruz zaten. Bu kemik takım her zaman bir arada olsa da çizgi romanlarda olup MCU’ da hiç görmediğimiz onlarca, evet onlarca karakter var.

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki çizgi roman evreni sinema dünyasından oldukça farklı. Eğer bir karakter Marvel’a aitse bir Mutant ya da Inhuman olması fark etmez, onu bir anda bir Avnegers çizgi romanında görebiliriz. Oyuncu ve yapım parası da yok; yalnızca yazar, çizer ve sonsuz yaratıcılık alanı var. Öyle ki bizim şu ana kadar MCU’da gördüğümüz her şey aslında sadece The New Avengers ile başlayıp Gizli İstila ile sona yaklaşan ilk safhayı anlatıyor.

İlk başta Black Widow’u bizimkilerin yanında değilde sürekli s.h.e.i.l.d. ile görmek, Hulk’u neredeyse hiç görmemek, Thor’dan ise hiç bahseden olmaması acayip tuhafıma gitmişti. Fakat hikaye derinleştikçe bir sonraki cildi bekler oldum.

Çizgi romanlar aynı anda çıkan farklı serileri aynı anda okumamızı gerektirebiliyor. Örneğin İç savaştan sonra Iron Man ve Captain America’nın destekçileri olarak Avengers ikiye bölününce The New Avengers okurken, birden bire kendimizi The Mighty Avengers okurken buluyoruz. Türkiye de çoğu baskısı tükenmiş ya da hiç çevrilmemiş olduğundan ben ana seriyi okurken araya aldığım kitapları dijital okumayı tercih ediyorum.

Marvel Unlimited uygulaması ülkemizde mevcut. Aylık 9.90 $. Aslında ayda 5-6 çizgi roman okuyan birisi için oldukça güzel bir fırsat. Fakat Marvel Unlimited şu anlık sadece orijinal dilde mevcut yani ingilizce.

Marvel Çizgi Romanları’nı okurken sıkça göreceğimiz iki yayın evi var. Marmara Çizgi ve Gerekli Şeyler. Dediğim gibi kitaplar paralel olarak basıldığından bi’ oradan bi’ oradan alıyor olacaksınız.

Şimdi dilerseniz Avengers: Dağıldı ile başlayan ve MARVEL NOW dönemine kadar olan ve okumanız gereken tüm kitapları sırası ile görelim.

Marvel Çizgi Roman Okuma Sırası

The New Avengers Okuma Sırası

Avengers Dağıldı
Gizli Savaş
The New Avengers #1 : Firar
The New Avengers #2 : Sentry
The New Avengers #3:Sırlar & Yalanlar

House of M

The New Avengers #4 : Kolektif
Ironman Extremis
Kaptan Amerika : Kış Askeri
İç Savaş
The New Avengers #5 : İç Savaş
Captain America İç Savaş ve Iron man İç Savaş
Captain America’nın Ölümü #1
The New Avengers #6 : Devrim
The Mighty Avengers # 1 : Ultron Girişimi
The New Avengers #7 Güven

The Mighty Avengers #2 Venom Bombası

Planet Hulk

World War Hulk

Gizli İstila

Death of Captain America #2
The New Avengers #8 Gizli İstila Vol. 1
The Mighty Avengers #3 Gizli İstila Vol. 1
The New Avengers #9 Gizli İstila Vol. 2
The Mighty Avengers #4 Gizli İstila Vol.2

Iron Man #1: Beş Kabus
Iron Man #2: Dünyanın En Çok Aranan Adamı
Iron Man #3: Dünyanın En Çok Aranan Adamı Part 2

Death of Captain America #3

Siege

The New Avengers #10 Güç

Dark Avengers #1

The New Avengers #11

Dark Avengers #2
The New Avengers #12

Dark Avengers’a Geçiş

Utopia Avengers X-Men #1

Utopia Avengers X-Men #2

Iron Man #4: Stark Parçalandı

Kuşatma serisi

Kuşatma

New Avengers: Kuşatma

Dark Avengers: Kuşatma

Mighty Avengers: Kuşatma

Korkunun Kendisi (Fear It Self)

Korkunu Kendisi sayısından sonra;

Avengers vs X-Men #1
Avengers vs X-Men #2

Kalın ile yazdıklarım ”Event” olarak geçmektedir. Peki Event nedir? Birden fazla grubun katıldığı (örneğin Avengers, X-Men, Inhumans ve Fantastik Dörtlü) ve tüm Marvel evrenini etkileyen ortak olaylardır diyebiliriz.

Fakat dediğim gibi sadece The New Avengers Serisi’ne sadık kalıp Iron Man ya da Kaptan Amerika’nın ölümü serilerini okumasanız da oluyor, yine de ben okumanızı tavsiye ederim çünkü olaylardan ancak 1 cümle bahsediliyor ana seride (yan kitapta anlatıldığı için). Bu noktada çok para harcamak istemezseniz siz de benim gibi dijital okumayı düşünebilirsiniz.

Şimdi aşağıya Gerekli şeylerin hazırlamış olduğu okuma sırasını da atacağım fakat ben bu şekilde daha rahat oluyorum. Yukarıdaki listeyi gerek türk, gerek yabancı kaynaklardan bakarak birleştirdim.

Normalde yanlarına 5 üzerinden kaç puan ettiğini de yazıyorum. Örneğin Gizli İstila kitabı ef-sa-ne!

Umarım birilerinin Marvel Çizgi Romanları’nı okumaya başlamasına vesile olurum. Her türlü sorunuz için aşağıda sosyal medya hesapları ve yorum kutucuğu bulunmakta. Kendinize iyi bakın. İyi okumalar.

Marvel Çizgi Roman Okuma Sırası

Modern Marvel Çizgi Roman Okuma Sırası Adlı Yazımızı Beğendiyseniz Diğer Yazımız İlginizi Çekebilir: Osmanlı Donanma Cemiyeti

Sosyal Medya Hesaplarımızdan Bizi Takip Edebilirsiniz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.