Şehir Yaşamı İnsanı Nasıl Etkiler
Şehir Yaşamı İnsanı Nasıl Etkiler

İçerikler

Modern Şehir Yaşamı İnsanları Nasıl Etkiler ?

Şehir yaşamı, modern yaşam tarzının çok önemli bir unsurudur. Tahminler , 2050 yılına kadar dünya nüfusunun %68’inin kentsel bölgelerde yaşayacağını gösteriyor. Şu anda bu rakam yaklaşık %55. Şehirde yaşamaktan kaynaklanan pek çok fırsat ve avantaj kesinlikle var. Daha fazla kariyer beklentisi, tanışılacak insan, boş zamanınızda yapılacak şeyler… Peki modern şehir yaşamı bizim için gerçekten iyi mi ?

Şehir Yaşamı Duygusal İnsanlar İçin Zor Olabilir

Her gün, farkında bile olmadığımız sayısız şeyle çevriliyiz. Yıllarca şehirde yaşadıktan sonra, sokak seslerini, havanın sertliğini ve yapay malzemelerin doğal olanlara göre ezici yaygınlığını fark etmiyoruz. Sadece doğaya geri döndüğünüzde, kentsel çevredeki refahınız ile doğal olan arasındaki çarpıcı farkı görürsünüz.

Kentsel çevrenin insan ruh ve beden sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerini gösteren sayısız çalışma . Kirlilik, yeşillik eksikliği, sürekli gürültü ve telaşlı yaşam tarzı, şehir yaşamı insan hayatını olumsuz etkilemektedir.

Şimdi, duyuları ortalama bir insanınkinden çok daha keskin olan birini hayal edin. Bütün bunlar onlara nasıl hissettirecek? Şehir yaşamı çoğu insan için bir dereceye kadar biraz zehirliyse, beyinleri çok hassas olanlar için tamamen zehirlidir .

1. Hiç Bitmeyen Gürültü

Kırsal bölgeye gittiğinizde ilk fark ettiğiniz şey sessizliktir. Şehir yaşamı arka planında gürültüsünden farklı olarak sadece doğanın kulağa ve ruhuna hoş gelen seslerini duyarsınız. Araba seslerinin, insan seslerinin ve diğer kaotik seslerin bu sürekli karışımına o kadar alıştık ki artık dikkat bile etmiyoruz.

Ancak çok hassas bir kişi için bu sinir bozucu, aynı zamanda yorucu. Günde bir süre sessiz kalmak, çok hassas bir beyin için hayati bir ihtiyaçtır çünkü sürekli olarak çevresel uyaranlarla aşırı maruz kalmaktadır.

Şimdi, kentsel bir bölgede yaşıyorsanız, bu kolay bir iş değil. Tüm bu sokak seslerini kesmek için evde oldukça iyi bir sessiz alana ihtiyacınız vardır ve bunun yanında gün ışığına da ihtiyacınız olabilir.

2. Stres ve Yorgunluk 

Hassas insanlar, enerjilerini tüketen şeyin sadece gürültü olmadığını bilirler. Ayrıca bu büyük şehir yaşamı ritmi ile meşgul insanlar gün boyu sokaklarda acele ettikleri şeylerin peşinden koşarken bir yandan da stres içerisinde kaldıklarından bir haberdir.

Sonsuz bir gerginlik ve endişe sağlıksız bir atmosfer yaratır ve birdenbire, bariz bir sebep olmaksızın kendinizi yorgun ve endişeli hissedersiniz. Böylece stresli hissetmek için hiçbir nedeniniz olmasa bile hayatınızın içerisinde yer alan insanların sahip oldukları durumlar ve kaygıları size ait olur. Pek çok çalışmanın kentsel alanlarda daha yüksek bir ruhsal bozukluk yaygınlığına işaret etmesi tesadüf değil .

3. Doğal Yaşamın Eksikliği

Şehir yaşamı unutulan bir diğer etkisi de doğa ile temasın olmamasıdır. Bu, yaşadığınız şehre bağlıdır  bazı şehir merkezlerinde hemen hemen yeşillik ve güzel parklar vardır. Ancak tek şey artan kentleşme ile insanlar kendilerini doğal ortamlardan uzaklaştırıyor, İnsan ilişkilerini olumsuz etkileyebiliyor.

Beton ve asfalt şehir yaşamı dünyasında, doğa ile herhangi bir bağlantıyı kaybetmek çok kolay. Modern inşaatta kullanılan malzemelerin etkisini de nadiren dikkate alıyoruz. Evet, bu malzemeler çok kullanışlıdır, ancak tamamen cansızdırlar. Modern çok katlı bir binada yaşamak, ahşap veya doğal taş bir evde yaşamaktan çok farklı bir deneyimdir.

Doğada biraz zaman geçirmek, yeniden canlanmamıza ve yeniden bütün hissetmemize yardımcı olur. Bazen, sadece birkaç günlük kamp yapmak, en lüks otelde geçirdiğiniz bir aydan daha canlandırıcı olabilir. Şehir yaşamı sizi ne kadar etkilemiş olduğunu ancak ondan uzaklaşarak anlayabilirsiniz.

4. Kabalık Şehirlerin Etkisi

Duygusalsanız, kalabalık bir yerde sadece yarım saat geçirmenin çok zor olduğunu bilirsiniz. Bunun nedeni, başkalarının enerjilerine ve duygularına, onlarla etkileşime girmediğiniz ve sadece onların etrafındayken bile duyarlı olmanızdır.

Kalabalık bir şehir yaşamı içinde yaşayan içine kapanık bir insan hayal edin bu kalabalığın içerisinde kendi dünyasında yaşayan birisi için oldukça zor olabilir.

5. Elektromanyetik Radyasyon

Şehirde sürekli olarak kaç cihazla çevriliyiz (onları kullanmayan biz olmasak bile)? Bugün, akıllı telefon, bilgisayar ve Wi-Fi olmadan yaşayan birini bulmanız çok zor. Şehir yaşamı ve teknolojik gelişmelerin tüm bu meyveleri, görünmez bir elektromanyetik radyasyon alanı yaratır .

Elektromanyetik radyasyonun insan sağlığı üzerindeki etkileri, bilimsel literatürde tartışmalı bir konu olmaya devam etmektedir. Bununla birlikte, bazı araştırmalar , düşük frekanslı elektromanyetik alanlara maruz kalmanın insan sinir fonksiyonlarını olumsuz etkilediğini, uyku ve duygudurum bozukluklarına yol açtığını göstermektedir.

Şehir yaşamı yazımızı beğendiyseniz diğer yazımız ilginizi çekebilir: Marvel Çizgi Romanları Okumaya Başlama Rehberi – The New Avengers Okuma Sırası

Sosyal Medya Hesaplarımızdan Bizi Takip Edebilirsiniz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.