Stanley Kubrick
Stanley Kubrick

Stanley Kubrick

            Shining ve 2001: A Space Odyssey

Filmleri Hakkında bilinmeyenler

Stanley kubrick amerikalı yönetmen yaptığı filmlerle pek çok kez dikkatleri üzerine çekmiştir.  Yaptığı filmler o zaman için hep tartışmalıdır ama şimdi ki zamana gelindiğinde filmlerinde ki imzası sanat eseri ve biricik olarak adlandırılmaktadır stanleynin filmlerinde sahneleri biricik yapan ve değerli yapan neydi ayrıntılara filmlerinden görsellerle bakarken ve filmleri hakkında bilinmeyenleri inceleyelim…

 

      STANLEY KUBRİCK FİLMLERİ

  2001: A Space Odyssey (1968)

2001: A Space Odyssey
2001: A Space Odyssey

 Douglas Trumbull’un söylediğine göre yapılan çekimlerin toplam süresi, filmin son hâlinden 200 kat daha uzun. Film süresinin 2 saat 29 dakika olduğunu düşünürsek, yapılan çekimlerin toplamı yaklaşık 500 saate tekabül ediyor.

2001’in tamamında 88 dakikalık bir diyalogsuz kısım yer alıyor.

NASA, filmi ve kitabı onurlandırmak amacıyla Mars’ın bir yörüngesine “2001 Mars Odyssey” adını vermiştir. Bu, NASA ve 2001: A Space Odyssey arasındaki bir benzerlik değil. Apollo 13’ün zorlu görevindeki kumanda modülünün çağrı şifresi de “Odyssey”di.

Stanley Kubrick’in sadece bir Oscar’ı vardır. Bu da 2001’le aldığı En İyi Görsel Efekt dalında kazandığı ödüldür. 

Senaryonun ilk taslaklarında; daha önceki tüm Kubrick filmlerinde olduğu gibi bir dış ses kullanımı vardı, filmin başında bilim insanlarıyla yapılmış röportajlardan oluşan bir prolog mevcuttu, Soğuk Savaş’a vurgu yapılıyordu ve HAL’ın yaşadığı çöküşün nedenleri daha net bir şekilde açıklanıyordu. Ama bu ögelerin tamamı daha sonra senaryodan çıkarıldı.

– 2001, yayınlandığı 1969 yılında büyük bir başarı sağlayan David Bowie şarkısı Space Oddity’ye ilham vermiştir. Uzayda kaybolan bir astronotun hikâyesini anlatan bu şarkının Türkçeye “Uzay Tuhaflığı” olarak çevirebileceğimiz adı da “Uzay Macerası”na güçlü bir referanstır.

2001: A Space Odyssey
                         2001: A Space Odyssey Renk Paleti
2001: A Space Odyssey Simetrik Doku
                        2001: A Space Odyssey Simetrik Doku

                         The Shining (1980)

The Shining (1980)
           The Shining (1980)

– filmin konusunun geçtiği Overlook Hotel’in isminde kızılderili katliamına dair bir mesaj vardır.”Overlook” kelimesi ingilizcede “kale almamak”,”hiçe saymak” gibi manalara gelmektedir. Amerika’lılar da bu kızılderililerin kutsal saydığı Colorado Dağının eteklerine bu oteli yapmışlar ve onların değerlerini hiçe saymışlardır.Bu teoriye göre filmde sel gibi yükselen kanlarda katledilen kızlıderililerin kanlarını simgelemektedir.

– Danny Torrance’si film bitene kadar filmin korku filmi olduğunu bilmiyormuş çünkü film çekimleri sırasında etkilenmemesinden dolayı kubrick bu konuda çok dikkat etmiştir.

Danny Torrance
                                          Danny Torrance

– Jack Nicholson’ın banyoya baltayla girme sahnesi tam olarak 127 tekrar almıştır.

Shining Filminde kapı kırma sahnesi
Shining Filminde kapı kırma sahnesi

Stephen King bu film çekilirken kubrick ile anlaşamamış istediği şekilde çekilmediği ve hikayenin tam anlatılmadığını savunmuş kendi kitabının haklarını satın alarak tekrardan  çekmiştir ama başarılı olamamıştır 

Stephan King Filmi olan Shining
Stephan King Filmi olan Shining

– Otelin dışındaki labirenti Stanley Kubrick’in kızı tasarlamıştır.

Shining Filmi Labirent
           Shining Filmi Labirent

Stanley Kubrick ve kızı Shining Seti.

 

The Shining Renk Paleti
         The Shining Renk Paleti

 

 

 

 

 

 

The Shining Perspektif
                     The Shining Perspektif