Su hakkında 10 ilginç şey
Su hakkında 10 ilginç şey

İçerikler

Su hakkında 10 ilginç şey

 

Su hayat bulmanın anahtarı olabilir

Dünyadaki tüm yaşamlar için doğru olan pek fazla nitelik yok, ancak suya olan ihtiyaç bunlardan biri. Tüm canlılarda, okyanusun dibinde veya en kuru çölde yaşasınlar. Suyun özellikleri ve bolluğu dünyadaki yaşamı mümkün kıldı. Bu nedenle, astrobiyologlar, diğer gezegenlerde yaşam bulmak için en iyi şansımızın su aramak olduğunu düşünüyorlar.

 

Hemen hemen tüm dünya suları okyanuslarda

Dünyadaki suyun yüzde 96,5’i okyanuslarımızda, gezegenimizin yüzde 71’ini kaplıyor. Ve herhangi bir zamanda, yaklaşık yüzde 0,001, atmosferde üstümüzde yüzüyor. Bu suyun tümü bir kerede yağmur  olarak yağsaydı, tüm gezegene yaklaşık 1 inç yağmur yağacaktı.

Su hakkında 10 ilginç şey
Su hakkında 10 ilginç şey

Çoğu tatlı su buzun içinde

Dünya suyunun sadece yüzde 3,5’i taze – yani az sayıda çözünmüş tuz var. Dünya’nın tatlı sularını göllerimizde, nehirlerimizde ve nehirlerimizde bulabilirsiniz, ancak yer altı sularını ve buzulları unutma. Dünya’nın tatlı sularının yüzde 68’inden fazlası buz ve buzulların içinde kalmış. Ve diğer yüzde 30 da yeraltı suyunda.

 

Tuzlu sudaki tuz miktarı değişebilir

Ortalama bir okyanus suyunun bir galonunda yaklaşık 1 fincan tuz bulunur. Ama değişiyor. Atlantik Okyanusu, örneğin  Pasifik Okyanusu’ndan daha tuzlu. Okyanustaki tuzun çoğu, yiyeceğimize koyduğumuz aynı tuz türü: sodyum klorür. Dünyanın en tuzlu suyu Antarktika’da Don Juan Pond adlı küçük bir gölde bulunur.

 

Bir damla su içinde çok şey yaşayabilir

Tek bir damla okyanus suyunda çok şey olabilir. Büyük olasılıkla milyonlarca (evet, milyonlarca!) Bakteri ve virüs bulunacaktır. Ayrıca balık yumurtası, bebek yengeçleri, planktonlar ve hatta küçük solucanlar da olabilir.

Biraz su kuyruklu yıldızlardan gelmiş olabilir.

Dünya’yı oluşturan kayalık malzeme biraz su içeriyordu, ancak bu muhtemelen bugün gördüğümüz tüm suyu hesaba katmıyor. Kuyruklu yıldızlar çoğunlukla su buzudur ve kuyruklu yıldızların Dünya’ya düzenli su teslimatları yapması mümkündür. Okyanusu doldurmak için çok fazla kuyruklu yıldız gerekir, ancak kuyruklu yıldızların büyük bir katkısı olabilirdi.

Kuyruklu yıldız
Kuyruklu yıldız

 

Buzun yüzmesi gerçekten harika

Genellikle katı maddeler oluştuğunda, atomlar daha yoğun olan bir malzeme oluşturmak üzere birbirine yaklaşır. Bu yüzden çoğu katı batar. Fakat katı su veya buz, sıradışı olan, aslında daha az yoğundur. Su molekülleri, su donduğunda halka oluşturur ve tüm bu boşluklar buzu daha az yoğun hale getirir. Bu yüzden yüzüyor. Bu harika, çünkü bir su kütlesinin üstünde yüzen buz, geri kalanının sıvı kalmasını sağlıyor. Buz batarsa ​​bütün okyanuslar donabilir!

Buzul kütleleri
Buzul kütleleri

Vücutlarımız çoğunlukla sudur

Yeni doğmuş bir bebek yüzde 78 sudur. Yetişkinler yüzde 55-60 sudur. Vücudumuzun yaptığı her şeyde su yer almaktadır. Tüm hücrelere besin getiren kanın büyük bir kısmı. Atıklardan kurtulmak için kullanıyoruz. Vücut ısımızı düzenlememize yardımcı olur. Beynimiz ve omuriliğimiz için bir amortisör görevi görür. Suya çok bağımlıyız.

Bitkilerde su yer çekimine meydan okur

Suyun ilginç bir özelliği de “yapışkan” olmasıdır. Kendisine ve diğer şeylere bağlı kalmayı sever. Bu yüzden su yuvarlak damlacıklar oluşturur. Bütün sıvılar bunu yapmaz. Bu “yapışkanlık”, bitki köklerinden yapraklara kadar su elde edilmesine yardımcı olur. Su molekülleri, birbirlerini ve tüpün duvarlarını tutarak bitkide ksilem adı verilen ince pipetlerden geçer. Su üst kısımdaki yapraklardan buharlaşırken yukarı doğru çekilir.

Su hakkında 10 ilginç şey
Su hakkında 10 ilginç şey

Suyu üç farklı eyalette görüyoruz ve bu garip

Üç eyalette de su yaşıyoruz: katı buz, sıvı su ve gaz su buharı. Bu aslında oldukça sıradışı. Tüm maddeler katı, sıvı veya gaz olabilirken, bunların çoğu yalnızca aşırı sıcaklıklarda durumları değiştirir. Muhtemelen sıvı gümüş veya katı oksijen görmezsiniz, çünkü erime noktaları ve donma noktaları bizi öldürecek sıcaklıklar dadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.