Terör Dağı
Terör Dağı

Terör Dağı Nedir

Terör Dağı, James Clark Ross tarafından keşfedilmiştir. Antarktika’daki Ross Adası’nın doğu kısmını oluşturan büyük bir kalkan volkandır . Kalkanın yanlarında çok sayıda külçe konisi ve kubbesi vardır ve çoğunlukla kar ve buzun altındadır . Ross Adası’nı oluşturan dört volkanın en büyüğüdür ve komşusu Erebus Dağı tarafından batıya 30 km (19 mil) gölgesinde kalmış.

1841 yılında Sir James Clark Ross tarafından ikinci gemisi HMS Terror olarak seçildi. Terörün kaptanı Kaptandı Ross’un yakın arkadaşı olan Francis Crozier. Terör Dağı’na, ilk defa, 1959’da ve bir Yeni Zelanda ekibi tarafından çıkılmıştır. James Clark Ross, kıtanın kıyı şeridinin çoğunluğunun haritasını çıkarmış ve 1841’de de Ross Denizi, Victoria Arazisi ve gemilerinin adlarını verdiği Erebus Dağı ile Terör Dağı’nı keşfetmiştir.

Terör Dağı Nedir ? Coğrafyası Nasıldır ?

Zirvede kayalar incelenmemiş, ancak alt bölgelerdeki kayalar 0.82 ile 1.75 milyon yıl arasında değişiyor ve Terör Dağı daha yeni volkanik aktivite belirtileri göstermiyor.

Terör Dağına 1959’da Yeni Zelandalı araştırmacılar tarafından çalışma yapıldı.

Terör Noktası ( 77 ° 41′S 168 ° 13′E ), Mt. Terör, Sis Körfezi’nin doğu sınırı, Ross Adası’ndaki MacKay Burnu’nun 6 km (3.7 mil). Bu isim ilk olarak 1901–04 arasındaki İngiliz Ulusal Antarktika Sefer üyeleri tarafından kullanıldı ve görünüşe göre Mt. Bu noktaya kuzeydoğudan bakan terör dağı.

Terör Seleği ( 77 ° 31′S 168 ° 5′E ), Terra Adası ile Terör Dağı arasında 1600 m mesafede bulunan Ross Adası’ndaki üç önemli kar eyerinden biridir . Bu eyerin doğusundaki 3262 metreye yükselen Terör Dağı ile birlikte adlandırılmıştır.

Terör Buzulu ( 77 ° 37′S 168 ° 3′E ), Ross Adası’ndaki Terra Nova Dağı ile Terör Dağı arasında , güneye Windless Bight’a akan büyük bir buzuldur . Yani tarafından adlandırılmış AJ Heine arasında Yeni Zelanda Jeolojik Araştırma Antarktik Seferiyle Terör dağı olarak adlandırılmıştır.

Popüler Kültürde Terör Dağı ?

Terör Dağı 1894 bilim kurgu roman Rus anarşist devrimcilerin kalesi olan Olga Romanoff tarafından George Griffith tarafından kullanılmıştır.
Terör Dağı ve Erebus Dağı, HP Lovecraft tarafından 1936 romanı Madness Dağlarında anlatılmıştır .
Terror Dağı, 2004 yılında Michael Crichton tarafından yayınlanan “Korku Devleti” nde yer olarak kullanılmıştır .