Thomas Edisonun Oyuncak Bebeği
Thomas Edisonun Oyuncak Bebeği

İçerikler

Thomas Edison Tarafından Yapılmış Konuşan Bebek 

Bize fonograf ve ampul gibi önemli yenilikler veren ünlü mucit Thomas Edison’u zaten biliyorsunuz. Bu iyi bilinen icatlara ek olarak, Edison ayrıca dünya çapında yaklaşık 2.332 patente sahipti, bunların çoğu unutulmuş, asla başarılı olamamış hatta sefil bir şekilde başarısız olmuştu. Dünya için ilk sayılabilecek konuşan bebekleri üreten thomas edisonun oyuncak bebeği dönemin en çok ilgi çeken icadıydı.

Thomas Edisonun Oyuncak Bebeği Özellikleri

Edison’un başarısız olan unutulan icatlarından biri Talking Doll’dur. 1877’de fonografı geliştirdikten sonra Edison, 1888’de önceden kaydedilmiş bir teneke silindir kullanan ilk konuşan oyuncak bebek prototiplerini yarattı. Bebekler 1890’da piyasaya sürüldüğünde, teneke silindir bilinmeyen nedenlerle bir mum silindiriyle değiştirildi. Bebekler 22 cm yüksekliğindeydi ve göğsündeki deliklere işaret eden bir boynuz ile minik bir fonograf içeren metal gövdelere sahipti. Yavaşça küçük bir kolu çevirerek, bebekler çocuksu (ve ürkütücü) bir sesle bir çocuk tekerlemesi okurlardı. Edison bile kayıtların ürkütücü olduğunu düşündü ve “küçük canavarların seslerini duymak son derece nahoştu” dedi. Her bebeğin benzersiz bir kaydı vardı, çünkü o sırada onları toplu olarak üretmenin bir yolu yoktu.

Thomas Edisonun Oyuncak Bebeği Neden Başarısız Oldu ?

Maalesef bebekler oldukça başarısız oldu. Aşırı derecede pahalı değillerdi, örtüsüz bir bebek için yaklaşık 2 haftalık ücret ve tamamen giyinik bir bebeğin iki katı kadar para harcıyorlardı, ama gerçekten işe yaramadılar. Kalay silindirlerden balmumuna geçmek birçok soruna neden oldu ve çoğu nakliye sırasında bebekler zarar gördü bebeklerin içerisindeki ses kayıtları birkaç kez çaldıktan sonra hasar gördü. 7 Nisan 1890’da New York’ta satışa çıktıktan sonra, aslında çoğu öfkeli müşteriler tarafından geri iade edilen 500’den az bebek satıldı. Mayıs ayında üretim durdu ve Edison konuşan bebeği bugünlerde son derece nadir ve aranan bir oyuncak haline geldi. Koleksiyoncular ve meraklılar için Thomas Edisonun oyuncak bebeği vazgeçilmez bir parça olarak gösterilmektedir.

İlginizi Çekebilir: Kıyamet Tohum Ambarı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.