Uzay Neden Karanlıktır ?
Uzay Neden Karanlıktır ?

İçerikler

Uzay neden bu kadar karanlık görünüyor?

Evinizde oturmuş sıkılıyor olabilirsiniz muhtemelen bizde bu yazıyı yazdıktan sonra bu ruh haline bürüneceğiz ancak aklımızda deli sorular yaratan anlardan bir tanesi gökyüzüne baktığımız da uzay  neden karanlıktır sorusudur yazarlarımız tarafından araştırıp hazırladığımız uzay neden karanlıktır ? sorusunun cevabını sizler için aşağıya yazdık…

Uzayı Neden Göremiyoruz ?

Açık bir gecede yukarı bakarsanız, muhtemelen birkaç parlak gök cismi ve aralarında çok fazla karanlık alan göreceksiniz. Ancak galaksimizde yüz milyarlarca yıldız ve evrende yüz milyarlarca galaksi varsa, her şey Taksim meydanı gibi aydınlanmalıdır. Öyleyse neden geceleri kozmos zifiri karanlık oluyor? Uzay neden karanlıktır sorusuyla çok ilişkili bir sorudur bu.

Uzay neden karanlıktır ? sorusu üzerine araştırmalar yapan gökbilimci olan Mark Hammergren, uzayın yüksek enerjili gama ışınlarından düşük enerjili radyo dalgalarına kadar bir spektrumda ışık enerjisi ile dolu olduğunu söylüyor. Gözlerimiz, bilim adamlarının uygun bir şekilde “görünür ışık” olarak adlandırdıkları bu gamın yalnızca küçük bir bölümünü görebilir. Örneğin, ultra kısa gama dalgaları Dünya atmosferine nüfuz edemez ve göz retinalarımız süper düşük enerjili kızılötesi dalgaları kaydedemez.

Gözlerimizin anlayabileceği hiçbir şey olmadığında, ışığın yokluğunu da renk yokluğu olarak görürüz bu yüzden uzay karanlıktır sorusu ve gökyüzünün renkleri gözlerimizi nasıl etkiler gibi sorular sorarız. Diğer astronomik gerçeklerle, evren ve genişledikçe yıldızların bizden uzaklaşması gerçeği ile birleştiğinde uzay oldukça boş görünebilir. Gerçekte, boş bir arka plan gibi görünen şey, her biri parlak parlayan uzak takımyıldızların bir duvar halısıdır.

Gökyüzündeki Mavi ve Siyah Renklerin Etkisi

Güneş çok parlak. Işığının neredeyse tamamı Dünya’ya dağılmadan ulaşır. Küçük bir yüzde dağılıyor ve bu yüzden gökyüzü siyah değil mavi görünüyor. Ancak güneş ışığının küçük bir yüzdesi muazzam derecede parlaktır ve nispeten sönük yıldızları alt etmek için fazlasıyla yeterlidir. Yeryüzünden yansıyan ışık, herhangi bir cisimden yansıyan her ışık gibi astronotlara ulaşır ve dünyayı “görürler”. Bu ışık çoğunlukla düz atmosferden dağılmadan geçer. Astronotların yörüngeden gördükleri budur. Küçük bir yüzde dağılır, ancak bu miktar görünmez veya çıplak gözle neredeyse görünmez olacak kadar loştur. Tıpkı mavi gökyüzünün ortasında güneşi çok net görebildiğimiz gibi. Uzay neden karanlıktır sorusunun cevabını umarım verebilmişizdir daha fazlası için bizi takip etmeyi unutmayın.

İlginizi Çekebilir: Leonardo da Vinci Kayıp Eserleri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.