Valerie Solanas Radila Feminist

Valerıe Jean Solanas Radikal Feminist

Valerie Solanas 9 Nisan 1936 tarihinde New Jersey’nin Ventnor City kentinde dünyaya geldi
11 yaşındayken anne-babası ayrıldı ve bir süre sonra annesi başka biriyle evlendiğinde Üvey babasıyla ilişkileri iyi gitmedi ve annesinden nefret etmeye başladı
Okula gitmeyip annesine ve üvey babasına karşı gelerek kavga çıkarttı annesi aklı başına gelmesi için onu dedesinin yanına gönderdi ama dedesi alkol bağımlısı olduğu için onu sürekli dövüp daha da kötü etkiliyordu 15 yaşındayken dedesi onu evden kovdu ve evsiz kaldı. Bundan iki yıl sonra 17 yaşındayken David adında bir bebek doğurdu yaşamını yazarlık ve seks işçisi olarak sağladı.

Liseyi bitirdikten sonra Maryland Üniversitesi’nin psikoloji bölümünü bitirdi. Minnesota Üniversitesi’nde bir yıl kadar yüksek lisans yaptıktan sonra Ataerkil sisteme ve kadın şiddetine kadınlardan oluşan bir topluluklar karşı koyabileceği fikrini yazıya döktü ve Erkekleri Doğrama Cemiyeti (Society for Cutting-up Men) Manifest’i yazdı feministliğin en uc noktasını savundu ve manifestosunun kopyasını dağıtarak fikirlerine yaygınlık tanınabilirlik kazandırmaya çalıştı.

İlginizi Çekebilir: Andy Warhol Kimdir ?

Valerie Solanas Radila Feminist, Erkekleri doğrama cemiyeti
Valerie Solanas Radila Feminist, Erkekleri doğrama cemiyeti.

Bu toplumda hayat, en iyi halinde bile can sıkıntısından ibaret olduğundan ve toplumun hiçbir tarafı kadınlara uygun olmadığından; uygar-kafalı, sorumlu, heyecan arayan dişilere, hükümeti yıkmak, para sistemini bertaraf etmek, her alanda otomasyonu kurumlaştırmak ve eril cinsi yok etmekten başka çare kalmıyor. (Valerie Solanas Radila Feminist, Erkekleri doğrama cemiyeti kitabından)

Andy Warholla Tanışması ve Sonrasında ki Olaylar…

Erkek düşmanı olan bir fahişeyi anlatan (Up Your Ass) tiyatro oyununu yazdı. Yazdığı senaryoyu 1967 yılında sokakta karşılaştığı film yönetmeni Andy Warhol’a verdi ve ondan senaryoyu okuyup ilgilenmesini istedi. O dönemler de çok fazla pornografik filmler çeken ve başı sürekli polisle dertte olan warhol bunun bir polis tuzağı olmasından şüphelendi ve daha sonra senaryoyu kaybettiğini söylediğin de solanas kızdı ve ileride warholun diğer filmlerinde oynamaya rol almaya devam etti. Sokaklarda hayat geçiren ve kazandığı parayı emeğinin karşılığı olmadığını warhola söylediğinde warhol onu dinlemeyi reddetti bunun üzerine 1968 yılında solanas, the factory’e giderek warhol’u vurdu ve dağılan iç organları yüzünden korse giymek zorunda kalmıştır.

Valerie Solanas Radila Feminist Gazete Haberinde
Valerie Solanas Radila Feminist Gazete Haberinde Söylediği Söz..

 “Hayatım üzerinde bu kadar kontrol sahibi olmasından rahatsızdım”

Bütün dünyada ilgi uyandırmış ve feministliğin temellerini atmıştır. 1969 yılında tutuklandı ve iki yıl hapis yattı ve Paranoid kişilik bozukluğu olduğu tespit edildi Solanas, ömrünün geri kalan günlerini psikiyatri koğuşlarında ve otel odalarında geçirdi. 1988 yılında San Francisco’da öldü. 20. yüzyıl feminist hareketinin önde gelen isimlerinden oldu…

 

 

Valerie Solanas Radila Feminist Tarafından Andy Warholun Vurulması
Valerie Solanas Radila Feminist Tarafından Andy Warholun Vurulmasıyla Pop Art…

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.