Tarihin Kaderini Değiştiren Kitaplar Nelerdir ?
Tarihin Kaderini Değiştiren Kitaplar Nelerdir ?

İçerikler

Tarihin Seyrini Değiştiren 8 Kitap

Her şey bir düşünce ile başlar ardından kitaba dökülen yazılar tarihin kaderini değiştiren kitaplar haline gelir. Döneminde bakış açılarını tamamen etkileyen ve büyük toplulukların oluşumunda temeli oluşturmuş kitapların yanı sıra hüzün ve yıkımların yaşandığı dönemleri anlatan kitaplar nelerdir her şey aşağıdaki yazımızda.

 1. “Türlerin Kökeni”, Charles Darwin

Dünyada pek çok otoriteyi sarsmış ve döneminin en çok ilgi çeken kitabı olarak gösterilmiştir. Türlerin kökeni kitabı gerçekten de tarihin kaderini değiştiren kitaplar arasında ilk sırayı almayı hak ediyor çünkü biyoloji alanında sistemli bir biçimde araştırma yapılarak ortaya konan ilk kitaptır. Darwin tarafından 1859 yılında yayımlanan kitap darwninin galapagos adalarına yaptığı seyahatlar sırasında yaptığı çalışmalar sonucunda elde ettiği veriler sayesinde oluşturulmuştur. Türlerin kökeni kitabı yayımlandığı dönemde özellikle din cemiyetleri tarafından büyük tepkilere yol açtı öyle ki tarihin kaderini değiştiren kitaplar arasında gösterilmesi bugün bile örnektir halen ülkemizde ve dünyada tartışmalara sebep olmaktadır.

2. Gulag Takımadaları, Aleksandr Solzhenitsyn (1973-1978)

Solzhenitsyn’in çalışması, yazarın hapishane kamplarında geçirdiği zamanın bilgisine göre, yirminci yüzyılda totaliter Komünist Rusya’da çiğnenen insan hakları zulmünün kapsamlı bir şekilde ortaya çıkarılması ve kınanmasıdır; Özellikle Gulag Takımadaları, kölelik sisteminin üç ciltlik kapsamlı bir ifşasıdır. Bir romandan ziyade bir tarih , görgü tanıklarının raporlarından ve yazarın deneyimlerinden ve araştırmalarından oluşturulmuştur ve tahmin edilebileceği gibi, dünyanın geri kalanını neler olduğu konusunda uyarırken, Rusya’da Sovyetler Birliği 1989’da dağıldı.

3. Anne Frank’in Günlüğü (1947)

İkinci Dünya Savaşı sırasında Amsterdam’da ailesiyle birlikte saklanan genç bir Yahudi kızın dünyaca ünlü günlüğü, kitabı henüz okumadıysanız hemen okumalısınız dünyanın en ünlü olan kitapları arasında yer almaktadır. Frankin günlüğü ezilen toplulukların ve insanların acı çektiği dönemleri yansıtmaktadır ırkçılığın yaşandığı dönemler de insanların birbirlerine olan davranışları ve fedakarlıkları anlatılmaktadır. Anne frankin günlüğü dünyayı değiştirdi çünkü o dönemde yaşanan kötülüklere rağmen iyiliğin var olduğuna her zaman inanmamızı sağladı.

4. Komünist Manifesto, Karl Mark, Friedrich Engels (1848)

Marx ve Engel’in kısa metni, komünizmin gelecekteki kaçınılmaz zaferine dair görkemli bir manifesto ortaya koymak yerine, aslında kapitalizmin sorunlarının ve yazarların tarihsel ve çağdaş sınıf mücadelesine yaklaşımının özlü bir analizidir. Komünist manifesto ilk çıktığı dönemler de tarihin kaderini değiştiren kitaplar arasına hemen giremedi bu kitabın değeri çarlık Rusyası döneminde ortaya çıktı zamanın ünlü devrimcisi lenin tarafından benimsenen görüşler ve lenin bu manifesto üzerinden kurguladığı düşünce sistemi bir ülkenin kaderini zaman içerisinde ise tüm dünyanın kaderini değiştirmiştir.

5. 1984, George Orwell (1949)

Düşünce polisi, çifte düşünce, Oda 101, Ağabey, suçu düşündü: Orwell totaliter baskı ya da tarihsel revizyonizmi icat etmemiş olabilir, ancak bizim için o kadar akılda kalıcı bir şekilde anlattı ki panoptik toplum ve özgürlük hakkında düşünme ve konuşma şeklimizi tam olarak değiştirdi. konuşma. Diktatör yönetimlerin insanların hayatlarını nasıl etkilediğini ve diktatörlerin uyguladığı sistemlerin günümüz dünyasında bile halen uygulanmakta olduğunu vurgulamıştır zamanının çok ötesinde bir roman olduğunu halen satışlarını sürdürmekte olmasıyla kanıtlamıştır.

6. ”Rüyaların Yorumu”, Sigmund Freud

Günümüz’de adına filmler diziler çekilen sigmund freud aslında bir psikologdan daha fazlası olmuştur. Sigmund Freud tarafından yazıların rüyaların yorumu sadece psikoloji alanında değil nöroloji alanında da sarsıcı bir yazı yazmıştır. Bu kitap freud için ileride düşüncelerinin temelini oluşturmasında yardımcı olmuştur alanında başarısı ve şöhretini psikanaliz çalışmalarıyla duyurmuştur. İnsanların günlük hayatta yaşadığı şeylerin bilinçaltına girmesiyle rüyalarda onların nasıl karşılarına çıkacağı üzerine yazmıştır. Freudun en çok üzerinde durduğu kavram olan cinsellik kavramının insan hayatının üzerinde ne kadar etkili olduğu üzerine çalışmalar yapmıştır. Tarihin kaderini değiştiren kitaplar arasında freudun sadece bu kitabını yazmamız yeterli değil psikanaliz alanında yazdığı kitaplar zamanın sarsılmaz denilen otoritelerini sarsmayı başarmıştır.

7. Tom Amca’nın Kulübesi, Harriet Beecher Stowe (1852)

Beecher Stowe’un kölelik karşıtı bir romandır  kaçan köleler ve isyan hikayeleriyle ünlüdür. Tartışmasız, kısa bir süre sonra Amerikan İç Savaşı’na yol açan faktörlerden biriydi; Hıristiyanlığın köleliği kınaması mesajıyla, büyüyen kölelik karşıtı hareketi kesinlikle besledi.  Tom Amcanın kulübesi kitabı köleliğin yaygın olduğu dönemde okuyanların farklı bir bakış açısı kazanmasını sağladı kitabın ünü sadece Amerika birleşik devletlerinde değil uluslararası boyutlarada ulaşmıştır böylelikle bu kitao köle toplumların isyanlarına neden olmuştur.

8. Yalnızlık Kuyusu, Radclyffe Hall (1928)

Yirminci yüzyılın başlarının en ünlü LGBT romanlarından biri olan Hall’un (kadın) Stephen Gordon ve onun çeşitli ilişkileri ve sosyal önyargılarla karşılaşmalarını anlatmaktadır. Yayınlandığında müstehcenlikle ilgili kınama ve yasal zorluklarla karşılaştı. içindeki tanımlar, hayal edilebilecek en ayrıklardan biri olmaktadır. Ana başarısı, lezbiyenliği ilgi odağı haline getirmekti. 1935’te bir Birleşik Krallık İçişleri Bakanlığı temsilcisi, ” Yalnızlık Kuyusu’nun toplumun ahlakını bozduğu gerekçesiyle yasaklanmasını savunmuştur. Bugün lgbt topluluklarının temelini oluşturan ve sanat dünyasında ilk olarak yer alan yalnızlık kuyusu tarihin kaderini değiştiren kitaplar arasında yer almaktadır.

İlginizi Çekebilir: Örümcekleri Neden Öldürmemelisiniz ?

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.