Atalarımızın Armağını, Çağımızın Sorunu: Panik Atak

0
832
Başlık: Atalarımızın Armağını, Çağımızın Sorunu: Panik Atak
Başlık: Atalarımızın Armağını, Çağımızın Sorunu: Panik Atak

 

Atalarımızın Bize Armağanı, Çağımızın En Büyük Sorunu: Panik Atak

Panik atağa ne iyi gelir? - Sağlık Haberleri

Zaman ilerledikçe özellikle psikolojik rahatsızlıkların hayatımızda daha çok yer edindiğini ve sıklığının arttığını görüyoruz. Hemen her dönemde karşılaşın bu rahatsızlıklara, o zamanın koşularına bağlı olarak çeşitli isimler verildiğini ve tedavi şekillerinin geliştirildiği bilinmektedir. İnsan doğasına ve psikolojisine artan merak sayesinde bu konu ile ilgili yapılan araştırmalar arttırılmış ve bilimsel gerçeklerle sağlamlaştırılmıştır. Son zamanlarda gündemden düşmeyen ve çoğu insanın diline pelesenk olmuş yeni çağ kaygısı; Panik Atak. Öncelikle panik atak durumunun ne olduğunu, hangi durumlarda olduğunu, nereden ortaya çıktığını bilmek doğru yaklaşım ve tedavi sürecinde oldukça önem taşımaktadır. Bakalım neymiş bu “Panik Atak”?

Panik Atak Nedir?

Panik Atak Ankara, Panik Atak Tedavisi | Dr. Bülent ÇELİKEL

Psikoloji sözlüğüne bakacak olursak panik atağın tanım şekli şöyledir; “belirli durumlarda gelen yoğun kaygı durumuna bağlı olan fiziksel tepki”. Peki nasıl oluyor bu tepki? Zihnimizde olan, bilincimizle yarattığımız stres nasıl olur da fiziksel bir tepkiye dönüşür?

İnsanı insan yapan en önemli şey “zihin-beden-duygu” üçlemesidir. Bu üçlü her zaman birlikte çalışır ve birbirlerine oldukça bağlıdırlar. Bu çalışma sayesinde bizlerin davranışları, eylemleri ve düşünceleri ortaya çıkar. Örnek verecek olursak, günlük yaşantımızda zihnen yoğun stres ve kaygı altında olduğumuz zaman bedenimiz adrenalin ve stres hormonu üretir. Ne kadar çok yoğun stres altında kalırsak bu hormonlar o kadar fazla salgılanır ve bir yerden sonra bu kaygı durumu, fiziksel bir tepkimeye dönüşerek panik atak olarak ortaya çıkar.

Aynı zamanda etimolojik olarak “panik” sözcüğünün Yunan mitolojisinde Vahşi Doğa Tanrısı olarak bilinen “Pan” dan gelmektedir. Pan, ormanlarda flütü ile insanların karşısına bir anda çıkarak korku salar ve bilinç merkezlerinin kilitlenmesine yol açarmış. Şuan paniğin aynı bize yaptığı gibi…

İnsanların Vasatlaşması Yüzünden Yavaş Yavaş Unutulmakta Olan Zevk ve Bereket Tanrısı: Pan - Ekşi Şeyler

Panik Atağın Kökeni

Eski zamanlarda yani atalarımızın yaşadığı ilkel dönemlerde insanlar oldukça vahşi bir doğada yaşamaktaydı. Günlük hayatta ya da herhangi bir zamanda insanlar, çoğu zaman vahşi hayvanların saldırısına maruz kalıyorlardı. İnsan beyni bu saldırıları “tehlike” olarak algılıyor ve kendini koruma, hayatta kalma içgüdüsü ile “Savaş ya da Kaç” mekanizmasını devreye sokuyordu. Bu mekanizma ile vücutta salgılanan stres ve adrenalin hormonu salgılanıyor, nefes alma hızlanıyor, kalp atışları artıyor, vücut kendi ısısını arttırarak insan bedenini var olan durumla savaşması ya da güvenli bir bölgeye kaçması için uyarıyordu. Böylelikle insanın hayatta kalma şansı artıyordu.

Savaş ya da Kaç” | Ford Otosan Blog

“Savaş ya da Kaç” mekanizmasının, şimdi ki panik atak belirtileri ile ne kadar benzer olduğunu fark ettiniz mi? Eski çağlarda hayatta kalma içgüdüsü olan durum, günümüzde bir hastalık haline gelmiş durumda. İnsanlığın toplumsal yaşama geçişi, uygarlıkların oluşması, savaşlar, teknolojinin gelişmesi gibi daha birçok olay biz vahşi doğadan koparmış ve medeni bir yaşam anlayışına itmiştir. İnsan doğasında ki bu hızlı ilerlemeye insanın beyni evrimsel olarak adapte olmada zorluk yaşamıştır. Bu yüzden herhangi bir stres ve kaygı anında ya da birikiminde, beynimiz o durumu “vahşi” bir tehlike olarak algılamakta ve Savaş ya da Kaç mekanizmasının fiziksel tepkilerini yaratmaktadır. Lakin o an etrafımızda vahşi bir tehlike bulunmadığından dolayı oluşan fiziksel reaksiyonu anlamlandıramayız ve “Ne Oluyor?” kaygısı ile stres seviyemizi daha çok arttırırız.

 

Panik Atak İle Başa Çıkmak

Panik Atak Nasıl Olur? Panik Atak Yaşayanların Bilmesi Gerekenler

Kalp atışında ki artış, nefes alamama(psikolojik), titreme, mide bulantısı, kasların kasılması ile ortaya çıkan göğüste ya da vücutta ağrı, sıcak basması ve terleme…

Herhangi bir sağlık problemi ya da panik atakla en çok karıştırılan kalp krizinin semptomları ne kadar aynı değil mi? Panik atak ortalama 15 dakika ve 1 saat arası sürmektedir. Atak devam ederken oluşan bu fiziksel tepkiler bizim “Acaba Kalp Krizi mi geçiriyorum?” ya da “Sağlıma ne oluyor?, Neyim var?” korkusunu oldukça üst seviyelerde yaşatmaktadır. Atak geçtikten sonra akılda kalan durum, sorular, bir daha atak yaşama korkusu ve sağlık endişesi kaygı durum bozukluğunu ortaya çıkarmaktadır.

Öncelikle bu durumun panik atak olduğunu tespit etmeden önce bütün sağlık kontrollerinizi mutlaka yaptırmanız gerekir. Bir sağlık sorununuz yoksa yapacağınız ilk iş bu durumu kabullenmek ve atağın geldiği sırada onun sadece atak olduğunu ve kısa zaman içerisinde geçeceğini kendinize hatırlatmak çok önemlidir. Ayrıca panik atak ve kaygı bozukluğu için mutlaka uzman birinden yardım almanız gerekir.

Panik Atak ve Kökeni Yazımızı Beğendiyseniz Diğer Yazımız İlginizi Çekebilir: Tenet Film Eleştirisi

Sosyal Medya Hesaplarımızdan Bizi Takip Edebilirsiniz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.