X- Men Evreni ve Deadpool
X- Men Evreni ve Deadpool

İçerikler

X- Men Evreni ve Deadpool Film Serisi

Merhaba sevgili NeBileyim Okuyucuları Marvel’ın Avengers’ını anlatırım da X-Men’ini anlatmaz mıyım. Buyurun detaylı x-men evreni film serisi incelemesine. Keyifli okumalar

X- Men Evreni ve Deadpool Film Serisi
X- Men Evreni ve Deadpool Film Serisi

 

Spoiler içerir.

Öncelikle söylemem gerekiyor ki X men, Wolverine ve Deadpool’ un yaratıcılarından MCU gibi bir evren beklemeyiniz. Evet gerçekten karışık da olsa çok ama çok keyif aldığım bir seri izledim. X-Men, Wolverine ve Deadpool çizgi romanlarda iç içe geçmiş (Avengersla bile) bir oluşum. Her film kendine göre yorumlamaya değer nitelikteydi, bu yüzden tek tek yorumladım ve kendimce açıklama yapmaya çalıştım.

Film serisi ile ilgili not : yayın sırasına göre de izlesem gayet güzel olurmuş

X-Men First Class (2011) 🌟 4/5

Karakterlerin temelini gördüğümüz her şeyin nasıl başladığını anlatan kaliteli bir filmdi. İleri ki filmlerde her bir bölümde Charles ve Erik in nasıl bu noktalara geldiğini görecektik. Henüz tanımasak da Charles her zamanki gibi sakin soğutucu, Erik ise kaos yaratan ateş gibi bir karakterdi. Mistik ve Charles’ ın güzel ve kopmaz bağı, daha sonra göreceğimiz Charles x Erik bağının temelleri gerçekten çok güzel işlenmişti. (Bu yorumları filmlerin içinde geçtiği yıl sırasına göre yaptığımı unutmayın, normalde yaşlı Profesör X ve Magneto’ yu tanımamız gerekiyordu.Seriye 10 sene sonra başlamanın yan etikeleri)

X-Men Origins: Wolverine (2009) 🌟4,5/5

Çok güzeldi. Wolverin karakteri ile herkes gibi 2000 yapımı olan X-Men filmi ile tanışmadan da onu çok sevdim çok sevilebilir kaliteli karaktere sahip olan bir adam. Onun çocukluğunu ve geçmişini görmek onun bugününü anlamak için gerekliydi. İzlemesi keyifli ve akıcıydı. Ayrıca Deadpool nasıl o halden bildiğimiz son haline gelecek merak ettirdi.

X-Men (2000) 🌟 3.5/5

Film bir çıkış filmi için gayet güzeldi. Ben şu an kronolojik sıraya göre izlesem de her zaman seyircinin ilk karşılaştığı X-Men filminin bu olduğunu aklımda tuttum. Matrix tadında görsel efektleri vardı, beğendim 2000 senesi için başarılıydı. Daha önceden izlediğim ve aslında seneye göre sonra yazılmış olan filmlerle 1-2 ayrıntı örtüşmüyordu.( Profesör X’ in sinyal engelleyici kasktan haberi olmaması ama ilk filmde bunu görmesi gibi, ayrıca 2. Filmde Prof. X’ in yürümesi ama X-Men de sandalyede olması gibi.) Buna zaman akışları mı neden olacak henüz bilmiyorum ama seri bir sonraki filmi heyecanla izlettiriyor ve beklettiriyor.

X2 (2003) 🌟 5/5

Kurgu ve karakterler oturmuş, artık ait olduğumuzu hissettiğimiz bir evrende bize hikaye anlatılmıştı. Gerçekten bu bölümü çok beğendim. Yine de bu filmler ilk izlediğim 2 filmden önce çekildiği için bana mantıklı gelmeyen noktalar oluyor. Örneğin Mystique’in Charles ile çocukluk arkadaşı olması fakat onu ölüme bırakması gibi. Yine de çok akıcı hem aksiyon hem de kurgu içeren çok güzel bir filmdi. Bu evren ve bu karakterler hakkında öğrenecek çok şey var bunu her yeni bölümde anlıyoruz. Ayrıca film boyunca afişlerin ne kadar kötü ama filmin ne kadar güzel olduğunu düşündüm. Küçük bir ayrıntı ama cidden o afişler nedir ya?

X-Men: the Last Stand (2006) 🌟 2/5

Dark Phoenix’i gördüğümüz ilk film. Serinin en kötü filmi diyebilirim. Bir saniyesinde bile etkilenmediğim, en iyi olması gereken sahnelerde tüylerimi diken diken edemeyen bir film. (Genelde güzel sahnelerde özellikle müzik desteği de varsa tüylerim diken diken olur👍🏻 ) Geçiş ve gişe filmi gibiydi evrene ve hikayeye ne katkısı oldu bilmiyorum tüm anahtar karakterler öldü. Gerçekten bu filme sinirliyim.

The Wolverine (2013) 🌟 3/5

Açarken Japonya’da geçtiğini öğrenince baya ilgimi çeken filmdir. İlk olarak seriye Prof. X ve Magneto nun gençliği ile başladığım için Wolverine ne kadar harika olsa da gözüm ve gönlüm hep genç Charles’ı arıyor.İyilik yap denize at demişler. Bir adama bu kadar da yüklenilmez. Bu adam size ne yaptı? Hayatını kurtardı sadece. Deli Japon adam. Gerçekten içim acıdı malum sahnelerde 🔪İlk 1 saat çok sarmasa da sonradan çok fena açıldı film. Jean seni gerçekten sevmiyorum özellikle Dark Phoenix olup Wolverine öldükten sonra bile kabuslarla işkence ettiğin için iğrenç birisin. Bu bölüm seriden ayrı ve gereksiz gibi gelse de ölümsüzlükle lanetlenmiş (!) olan Logan’ın aslında yaşamak istediğini fark ettiği, kendisi ile yüzleştiği bir bölümdü. Buna sevindim çünkü bu hesaplaşmanın yapılması gerekiyordu.

X-Men: Days of Future Past (2014) 🌟 5/5

Bana göre serinin en güzel filmiydi diyebilirim. Gerek MCU’da olsun gerek Doctor Who’da, gerek ise X-Men’de zaman yolculuğu her zaman favori konumdur. Her bir filmin bunu işleyiş şekli farklı. Bu filmde farklı bir paralel evren yaratıldığını görüyoruz. Bu da şimdiye kadar olanların olmadığını / olmayacağını gösteriyor. Onun yerine artık seri kaybettiği şeyleri geri kazanarak devam edebilir.Bunun dışında filmin sinematografisini, renklerini ve dinamiğini çok ama çok beğendim. 1973′ de geçen harika bir hikaye tam olarak olması gerektiği gibiydi her şey. Ne eksik ne fazla. Genç Charles ve Erik’i yeniden görebilme; üstelik Wolverin ile görebilme şansımız olduğu için çok mutluyum. Bana göre serinin en kilit ve en güzel filmi buydu. İyi seyirler.

X-Men : Apocalypse (2016) 🌟3.5/5

Serinin en güzel filmlerinden birisi. Erik yani Magneto’nun güçlerine daha derin bir bakış yaptık. Biliyorum bu hikaye çoğu orijinal karakterin character developmant yani karakter gelişimini görmemiz için harika bir fırsat olmuş. Jean, Scoot, Storm herkes çok genç. Erik, Mystique ve diğerleri içinse iyi olmayı isteseler bile dünyanın onlara izin vermemesini görüyoruz biraz da. Bana göre serideki güçleri açısından en şanslı kişi Profesör X. Erik gibi tüm bunlardan uzaklaşıp kendine bir aile kurup sonra yine kötülüğe zorlanmadı. Erik’in bu bölümde yaşadıklarını Tony’nin Endgame’de yaşadıklarına benzettim. Güçlü adamların büyük hassas noktaları olabiliyor.Quicksilver’ın sahneleri her zamanki gibi harikaydı. Onun hakkında bir sürü şey biliyorum 😉

Wolverine ve Jean in birbirini tanımadan kurtarması da çok güzel tatlı bir ayrıntıydı. Her şey baştan başladığı için olanları sadece Wolverine hatırlıyor ama onun da hafızası silinmiş. Başka bir paralel evrende aşık olduğu kadınla burada tanımıyor olması fanlara acı veren fakat çok güzel bir sahne olmuş.İlk iki filmde gördüğümüz Mystique karakterini canlandıran oyuncuya nazaran kadro değişmiş ve Jennifer Law yerine geçmiş. Onun sinematografik anlamda bu karaktere çok daha fazla şey kattığını söyleyebiliriz. Tüm karakterlerden bahsetmememin sebebi yazının gittikçe uzamasından kaçınmam fakat her bir mutantın performansını ve güçlerini sevdim.James Mcavoy’un yanında çoğu kişinin performansının çok kötü olması peki… özellikle etkileyici Dark Phoenix olması gereken Sophie Turner. Onu solo filminde daha iyi bir performansla bekliyorum. (Olmadı)

Dark phoenix (2019) 🌟 2/5

The Days of Future Past’de gördüğümüz üzere 1973′den sonra yaşanan her şey başka bir gerçeklikte kalmıştı. Bu gerçeklikte Jean Dark Phoenix güçlerine çok daha erken yaşta ulaşacak gibi görünüyor. Ayrıca onun ailesinden alınmasını da farklı bir şekilde işlemişler; sonuçta paralel bir evren. Mystique’ in kostümü/ makyajı yıl geçtikçe kötüleşmiş ve çizgi romandan uzaklaşmış. Sophie Turner’ın oyunculuğu Game of Thrones’da nasıldı bilmiyorum ama bu filme popüler olduğu için kadroya alınmış bence çünkü oyunculuğu rezalet gerçekten. Ne normal sahnelerde ne de fantastik sahnelerde iyi iş çıkarıyor hiç bir duygu aktarımı alamıyorum.Normalde X-Men filmlerini bitirince içimde bir heyecan bir kıpırtı olurdu. Böyle bitmesi evet güzel oldu ama filmin senaryosunu hiçbir şeyini beğenmedim. Belki de kafamızda yarattığımız karakter imajlarını değiştirerek bizi şaşırtmak istediler ama serinin en kötü filmlerinden birisiydi.Ama öğrendiğime göre seri burada bitmiyormuş aksine MCU ile birleşecekmiş. Eğer bu doğruysa tadında bitti diyebiliriz. Bu film de MCU filmleri gibi neden sonuç ilişkisi yaratmak için köprü kuran bir film olacaktır ki bu mantıklı ve güzel olur.

Deadpool (2016) 4/5

Deadpool’u bu versiyonu ile kabul etmemiz ve daha önceki yıllarda Wolverine filminde görünen halini unutmamız zaten daha önce Ryan Reynolds tarafından bize söylenmişti.Film biraz yetişkin içerikli fakat gayet espirili ve güzel. Bunlar zaten herkes tarafından bilinen özellikleri. Deadpool henüz bir sinematik Evrene bağlayıcı olarak tam anlamıyla bağlanmadığı için filmi ayrı olarak izlemek ve keyif almak mümkün.

Logan (2017) 🌟 5/5 <3 🙂

İlk 15 dakikada bile beni duygu seline sürükleyen bir film. Logan ve Charles’ı böyle görmek gerçekten küçük kalbimi kırdı diyebilirim. Son derece gerçekçi, insanın içine dokunan bir film olmuş. Filmde son 25 senedir bir tane bile mutant doğmadığını ve X-Men’den herkesin öldüğünü duyuyoruz. Logan’ın kızını oynayan küçük oyuncuya hakkı vermem gerek Dark Phoenix’deki Sophie Turner dan daha güzel oynamış. Hatta yetişkin bir oyuncu gibi kabiliyetli ve yetenekli. Yardım ettikleri aile ile yemek masasında otururken yüzlerinde sonunda bir gülümseme belirmesi, Laura’nın belki de ilk kez gülmesi…

Logan hayatı boyunca acıdan başka bir şey görmemiş bir adam ama yine de hep iyi kalmaya çalıştı. Sonradan öğrendik ki Profesör X’in beynindeki hastalık 1 sene önce bir kazaya sebep olmuş ve X-Men’den geriye kalan herkes ölmüş. Logan hariç. Logan Charles’a, bir zamanlar Charles’ın ona baktığı gibi bakıyor şimdi. Logan bu uzun hayatında çok yorulmuş olmalı. Bir kaç kez kaçıp sakin bir hayat yaşamak, aşık olmak istemişse de buna hiç izin vermediler. Oysa o şefkatli bir adam. Film 2030 da geçmesine rağmen mp3 den müzik dinleyen çocuk dikkatimi çekti. X-Men filmlerinde hep nostaljik bir hava var. Belki de kendime bir müzik çalar almalıyım.

Filmi izlerken o kadar çok inandım ki birkaç kez kendime bunun sadece oyunculuk olduğunu hatırlatmam gerekti. Hugh Jackman sen gerçekten bambaşkasın. Harika bir filmdi gerçekten Logan’ı öldürebilecek tek şey kendisi bence burada buna da metaforik bir şekilde değinilmiş. İzlenmesi gereken fakat filmden %100 keyif almak için seriyi izlemenizi tavsiye ederim yoksa bi’ halt anlamayacağınız dümdüz aksiyon filmi gibi olur.

Deadpool 2 (2018) 3/5

Filmin çoğu kısmı 2020 duyarlardı ve gerçekten çok sıkıcıydı. Ama Cable gelince adamla uğraşmaya başladıkları için çok eğlenceli oldu. Filmin sürekli ırkçı değiliz deyip ırkçı şakalar yapması, feministlik deyip cinsel şakalar yapması da aslında ironik ve sarkastik. Sevdim. Cable’ı oynayan adam Endgame’den Thanos, bunu fark ettiğimde çok daha eğlenceli bulmaya başladım.
Deadpool 2 de X-Men evinde bir sahnede herkesin hayatta ve yaşıyor olduğunu görüyoruz ama Wolverine’in öldüğünü söylüyor. Bu nasıl bir zaman paradoksu ya da paralel evren özelliği bilmiyorum ama gelecek filmlerde öğreneceğiz sanırım. Fakt öğrendiğime göre Deadpool çizgi romanlarda öyle bir karakter ki onu neredeyse her zaman ve herkesle görebilirmişiz, yani en iyisinin kafaya takmamak olduğunu ve filmden zevk almak olduğunu söylüyorlar. Zaten Deadpool karakteri sık sık 4.  duvarı yıkarak bizimle konuşuyor ve olaylara seyirci gözünden bakıyor. Filmdeki en iyi karakter Hintli Taksici. Seri katil olmayan isteyen “çubuk kreker kollu” birisi. Gerçekten harika bir karakter, kahkaha attım. Filmde o kadar çok Marvel, X-Men ve Avengers göndermesi var ki Deadpool’u gelecek Avengers filmlerinde hayal etmeden duramıyorum. Resmen fanboy. İlk filmnden sonra hayal kırıklığı olsa da sevdiğimiz Wade Wilson için izlenebilir. Yine de fazla beklenti olmadan izlenmesi en iyisidir.

Son Küçük Not

(Filmin oldukça karışık bir zaman çizgisi var ama X-Men Evreni Timeline olarak araştırırsanız bulabilirsiniz.)

2016 yapımı Logan filmi harika bir son olmuş, bunun yerine Dark Phoenix ile final yapmaları vuruculuğu azaltmış gibi görünüyor. Hugh Jackman artık filmlerini çekerken aynı heyecanı hissetmediği için seriyi bırakma kararı almış. (Rober Downey Jr. gibi) Yine de bu adamları suçlaymayız. İkisi de harika birer filmle bize veda ettiler. Hiç bir Marvel karakterini Tony Stark kadar sevemem sanmıştım ama Wolverin ve Iron Man benim için artık eşitler. Ayrıca çok da benziyorlar. Bu iki adam bu çizgi-romanların başına gelmiş en iyi 2 şey olabilir!

X-Men evreni serisi her ne kadar harika olmasa da tanıyıp sevebileceğiniz harika karakterler ve izleyebileceğiniz o kadar çok güzel sahne var ki izlememekle EVET BİR ŞEYLER KAÇIRIRSINIZ. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere, umarım keyif almışsınızdır. Ve sonuna kadar okuyanlar varsa da ayrıca teşekkür ederim.

Aşağıda sosyal medya hesaplarım ve Spotify listelerimi bulabilirsiniz.

Sizin serideki favori filminiz ne? Yorumlarda buluşalım. Hoşçakalın. Sevgiyle kalın.

X-Men Evreni ve Deadpool Yazımızı Beğendiyseniz İlginizi Çekebilir:

Sosyal Medya Hesaplarımızdan Bizi Takip Edebilirsiniz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.